fot. PAP/Radek Pietruszka

Szefowie MON Polski i Francji rozmawiali o współpracy w ramach NATO i Trójkąta Weimarskiego

Szefowie resortów obrony Polski i Francji, Mariusz Błaszczak i Florence Parly, rozmawiali w poniedziałek o współpracy obu krajów w ramach NATO oraz Trójkąta Weimarskiego. Ministrowie omówili również relacje z Ukrainą oraz politykę rozszerzenia Unii Europejskiej i NATO – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

W poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak uczestniczył w polsko–francuskich rozmowach plenarnych – pod przewodnictwem prezydentów Andrzeja Dudy i Emmanuela Macrona – oraz w spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z francuskim prezydentem i delegacją rządową Francji.

Jak przekazał resort obrony w komunikacie, wśród tematów rozmów ministrów obrony Polski i Francji była współpraca obu krajów w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Trójkąta Weimarskiego. Ministrowie zwrócili uwagę na zaangażowanie państw członkowskich w realizowane inicjatywy obronne sojuszu, zwłaszcza ze strony państw europejskich.

„Polska, a także Francja są partnerami w ramach NATO i w pełni angażują się w bezpieczeństwo jego wschodniej flanki” – podało MON.

Resort obrony zwrócił uwagę, że francuscy żołnierze, podobnie jak polscy, są obecni na Litwie i w Estonii, aktywnie uczestniczą w misjach nadzoru przestrzeni powietrznej w regionie bałtyckim, prowadzą operację nadzoru morskiego na morzach Bałtyckim i Czarnym. W tych działaniach na wschodniej i południowo–wschodniej flance NATO, każdego roku uczestniczy ponad 4 tys. francuskich żołnierzy.

„Ministrowie zwrócili uwagę na potrzebę koordynacji strategicznej i działań operacyjnych w ramach NATO” – podkreślono.

MON poinformowało, że Błaszczak i Parly omówili również relacje z Ukrainą oraz politykę rozszerzenia UE i NATO.

„Zarówno Francja, jak i Polska postrzegają obronność europejską nie jako alternatywę dla NATO, ale jako jego niezbędne uzupełnienie i wsparcie” – zapewnił resort.

„Polska i Francja mogą zacieśnić w przyszłości współpracę w zakresie obronności” – oświadczono w komunikacie.

PAP

drukuj