Minister edukacji i nauki zapowiada „lex Czarnek 2.0”

Niedługo będzie „lex Czarnek 2.0”. Przystępujemy do pisania od początku tej ustawy, im szybciej tym lepiej – zapowiedział w środę minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek. Odniósł się w ten sposób do prezydenckiego weta nowelizacji Prawa oświatowego.

Prezydent Andrzej Duda podczas środowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego poinformował o zawetowaniu nowelizacji Prawa oświatowego. Jak wskazywał, ustawa wzbudzała duże kontrowersje, a w obecnej sytuacji na scenie politycznej potrzebna jest jedność, zgoda i skupienie się na sprawach bezpieczeństwa Polski.

Decyzję prezydenta skomentował w Programie Trzecim Polskiego Radia minister edukacji.

„Uzasadniając to weto pan prezydent powiedział opozycji: prosiliście mnie o to, więc macie, ale liczę na jedność wokół ustawy o obronie ojczyzny. Jeśli tak będzie, to bardzo dobrze” – powiedział szef Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Dodał, że ustawa zmieniająca Prawo oświatowe w kierunku „zagwarantowania rodzicom prawa do wychowania dzieci zgodnie z własnym sumieniem” będzie podpisana po ponownym jej uchwaleniu „w innej perspektywie czasowej”.

Jak poinformował, „niedługo będzie >>lex Czarnek 2.0<<„.

„Przystępujemy do pisania od początku tej ustawy, im szybciej tym lepiej” – powiedział minister.

Zaznaczył przy tym, że nie widzi żadnych przepisów, które w tej ustawie należałoby zmieniać, ale „będziemy pytać pana prezydenta, co ewentualnie w niej zmienić”.

„Przy czym pan prezydent powiedział mi dzisiaj, że nie ma żadnych zastrzeżeń do tej ustawy merytorycznie, tylko czas jest nieodpowiedni. Przyjmuje to do wiadomości i pracujemy nad ustawą” – podkreślił szef resortu edukacji.

„Tu mi najbardziej szkoda, bo ustawa została dopracowana przez koleżanki i kolegów z Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. To oni zaproponowali szereg przepisów pracując nad tą ustawą w Sejmie (….). Dlatego ta ich praca dotychczasowa została na ten moment zatrzymana, czy zniweczona. Będziemy pracować nad tą ustawą raz jeszcze” – dodał minister.

Projekt nowelizacji przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Według noweli dyrektor szkoły lub placówki miał mieć obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Kurator miał mieć 30 dni na wydanie opinii. Nowelizacja wzmacniała także pozycję kuratora oświaty, jeśli chodzi o wspólne kompetencje organu prowadzącego i organu nadzoru pedagogicznego; zawarto w niej także przewidzianą procedurą odwołania dyrektora szkoły przez kuratora oświaty, gdyby nie realizował zaleceń kuratorium w kierowaniu szkołą.

Nowelizację Prawa oświatowego krytykowała m.in. opozycja, samorządowcy oraz organizacje społeczne. Zwracano uwagę m.in. na to, że nowe przepisy mogą zdecydowanie utrudnić działanie organizacji pozarządowych w szkołach.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl