Minęło 7 lat od śmierci o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca

W piątek minęła siódma rocznica śmierci wielkiego filozofa i teologa o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca. Pozostawił po sobie około 30 dzieł. To dzięki niemu KUL jako jedyny uniwersytet prywatny w całym obozie komunistycznym zachował swoją niezależność – wspomina wielkiego Polaka prof. Piotr Jaroszyński.

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II odbyło się spotkanie poświęcone wieloletniemu rektorowi uczelni. Prof. dr hab. Andrzej Maryniarczyk wygłosił wykład zatytułowany – Pierwszy w dziejach filozofii polskiej Metafizyk.

Prof. Piotr Jaroszyński, wykładowca KUL i WSKSiM, podkreśla, że śp. o. prof. Mieczysław Krąpiec to osoba bardzo zasłużona dla polskiej kultury i filozofii.

– Był przede wszystkim kapłanem, dominikaninem, ale największą pasją jego życia była filozofia. Pozostawił po sobie około 30 dzieł, w tym również ważne dzieło, do którego włączyło się 600, może 700 autorów z całego świata – Powszechną Encyklopedię Filozofii. Ojciec prof. Krąpiec był w latach 1970-1983 rektorem KUL i to dzięki niemu KUL jako jedyny uniwersytet prywatny w całym obozie komunistycznym zachował swoją niezależność, ale również był symbolem odradzającej się wielkiej myśli chrześcijańskiej, katolickiej. Staramy się to dziedzictwo zachować, dalej twórczo je rozwijać i przekazywać – powiedział prof. Piotr Jaroszyński.

Uczestnicy spotkania wysłuchali dziś  także okolicznościowego koncertu. Organizatorem uroczystości jest Katedra Metafizyki KUL oraz Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl