Plac im. ojca Krąpca w Lublinie

Wiele wskazuje na to, że przed trzecią rocznicą śmierci o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca, legendarnego rektora KUL i jednego z najwybitniejszych filozofów w dziejach Polski, jego imieniem zostanie nazwany fragment lubelskiego Starego Miasta.

Inicjatywa powstała wśród radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Lublina. Jako miejsce poświęcone ojcu Krąpcowi wskazują oni plac przed Teatrem Andersena na lubelskiej starówce. Formalny wniosek w tej sprawie nie został jeszcze wniesiony.
– Rzeczywiście są pomysły tego rodzaju, aby niemające nazwy miejsce na Starym Mieście przed Teatrem Andersena nazwać imieniem o. Krąpca – potwierdza prof. Mieczysław Ryba, radny klubu PiS. – Na razie jesteśmy na etapie konsultacji, dyskusji i pewnego rozeznania tej sprawy. Jeśli propozycja zostanie zaakceptowana przez środowiska uniwersyteckie, a także te, które kultywują pamięć wielkiego dominikanina, przystąpimy do formalnych kroków tak, aby przed 3. rocznicą śmierci o. Krąpca rada miasta podjęła uchwałę w tej sprawie – zastrzega pilotujący tę inicjatywę prof. Ryba. Jeśli konsultacje zakończą się pozytywnie, radnym pozostanie formalne zgłoszenie wniosku, uzyskanie opinii zespołu ds. nazewnictwa ulic i przegłosowanie stosownej uchwały przez radę miasta. Nie powinno być z tym problemu, ponieważ radni PiS mają bezwzględną większość w radzie. Zresztą trudno sobie wyobrazić, aby ktokolwiek z lubelskich radnych był przeciwny uhonorowaniu jednego z najwybitniejszych mieszkańców Lublina. Termin 8 maja, kiedy przypada rocznica śmierci o. prof. Krąpca, nie powinien być więc zagrożony.
– Nie znam dokładnie tej propozycji, ale wydaje mi się, że to dobry pomysł, gdyż ten plac znajduje się na Starym Mieście w pobliżu klasztoru oo. Dominikanów, gdzie mieszkał i pracował ojciec Krąpiec – chwali inicjatywę uczeń o. Krąpca, ks. prof. Andrzej Maryniarczyk SDB, kierownik Katedry Metafizyki KUL.
Ojciec prof. Mieczysław A. Krąpiec OP, jeden z głównych twórców lubelskiej szkoły filozoficznej, legendarny rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, inicjator i przewodniczący Komitetu Naukowego pierwszej w Polsce Powszechnej Encyklopedii Filozofii, związany był z Lublinem od lat 50. ubiegłego wieku. W mieszkaniu o. Krąpca w klasztorze oo. Dominikanów w Lublinie planowane jest utworzenie Muzeum Ojca Alberta.

Adam Kruczek, Lublin

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl