Anioł Pański z Ojcem Świętym Benedyktem XVI

Drodzy bracia i siostry!



Przeznaczona na tę Czwartą Niedzielę Zwykłą, Ewangelia przedstawia pierwszą wielką mowę, którą Pan kieruje do ludzi na pięknych wzgórzach nad Morzem Galilejskim. „Widząc tłumy – pisze św. Mateusz – Jezus wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich” (Mt 5, 5,1-2).

 

 

Ten nowy Mojżesz zajął miejsce na „katedrze” góry? (Jezus z Nazaretu, Mediolan 2007, str…) i ogłasza (błogosławionymi) „szczęśliwymi” ubogich w duchu, strapionych, miłosiernych, tych, którzy łakną sprawiedliwości, tych, którzy są czystego serca, prześladowani (cfr Mt 5,3-10). Nie chodzi tu o nowa ideologie, ale o nauczanie, które przychodzi z góry i dotyka kondycji ludzkiej, właśnie tej, którą Pan, wcielając sie, zechciał przyjąć, aby ją odkupić. Dlatego, „Kazanie na górze jest skierowane do całego świata, obecnie i w przyszłości, i może być rozumiane oraz przeżywane tylko w podążaniu za Jezusem, kroczeniu za Nim” (Jezus z Nazaretu, p. …). Błogosławieństwa są nowym programem życiowym, aby wyzwolić sie od fałszywych wartości świata i otworzyć sie na prawdziwe dobra, obecne i przyszłe. Kiedy, rzeczywiście, Bóg pociesza, nasyca głód sprawiedliwości, ociera łzy strapionych; oznacza to, że oprócz tego, ze wynagradza każdemu w sposób odczuwalny, otwiera także Królestwo Niebieskie. „Błogosławieństwa są transpozycją krzyża i zmartwychwstania w życiu uczniów? (ibid., p….) Odzwierciedlają one życie Syna Bożego, który pozwala sie prześladować, wzgardzić sobą, aż do skazania na śmierć, aby ludziom dać zbawienie.

Starożytny eremita utrzymuje: "Błogosławieństwa są darami Boga, i musimy Mu składać wielkie dziękczynienia za nie i za nagrodę, która z nimi jest związana, to znaczy Królestwo Niebieskie w wieku przyszłym, pocieszenie tu, pełnię wszelkiego dobra i miłosierdzia ze strony Boga… kiedy raz stało się obrazem Chrystusa na ziemi”. (PIETRO DI DAMASCO, in Filocalia, vol. 3, Torino 1985, p. 79). Ewangelia Błogosławieństw komentowana jest przez samą historię Kościoła, historię świętości chrześcijańskiej, ponieważ – jak pisze św. Paweł –
"Bóg wybrał, to co słabe jest dla świata, aby zawstydzić mocnych; Bóg wybrał, to co głupie i wzgardzone przez świat, to co jest niczym, aby unicestwić to co jest” (1 Cor 1,27-28). Z tej racji Kościół nie lęka się ubóstwa, wzgardy, prześladowań w społeczeństwie często zachłyśniętym dobrobytem materialnym i ziemską władzą. Św. Augustyn przypomina nam, że
"nie wystarcza znoszenie tego zła, ale znoszenie go dla imienia Jezusa, nie tylko w pokoju ducha, ale też z radością” (De sermone Domini in monte, I, 5,13: CCL 35, 13).

Drodzy bracia i siostry, wzywajmy Maryję Dziewicę, Błogosławioną w pełnym tego słowa znaczeniu, prosząc o siłę szukania Pana Jezusa (cfr Sof 2,3) i postępowania za Nim zawsze, z radością, drogami błogosławieństw.

Po polsku:

Moją myśl i słowo pozdrowienia kieruję do wszystkich Polaków. Ewangelia dzisiejszej Mszy świętej wspomina Kazanie Jezusa na Górze. Osiem Błogosławieństw, to fundament moralności nowego człowieka, program życia uczniów i wyznawców Chrystusa; to nowy wymiar relacji i wzajemnych odniesień. Zachęcając do realizacji tego programu, skierowanego do każdego z nas, z serca wszystkim błogosławię.

 

Tłumaczenie Radio Maryja

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl