fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. Z. Ziobro: Ustawa antyprzemocowa to realne działania Zjednoczonej Prawicy

Ustawa antyprzemocowa to realne działania Zjednoczonej Prawicy – tak minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odniósł się do regulacji, które dziś weszły w życie. Zgodnie z nimi sprawca przemocy domowej, który stwarza zagrożenie, po wydaniu nakazu, opuści bezzwłocznie mieszkanie.

Sprawca otrzyma również zakaz zbliżania się do miejsca zamieszkania. Uprawnienia do wydania nakazu w tych sprawach zyskała Policja i Żandarmeria Wojskowa. Nakaz będzie obowiązywał przez 14 dni. Na wniosek osoby dotkniętej przemocą domową sąd będzie mógł przedłużyć ten okres. Ustawa przewiduje także wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości dla ofiar przemocy.

Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro, wskazał, że regulacje, to odpowiedź na oczekiwania kobiet, które od dłuższego czasu czekały na zwiększoną ochronę.

– Często apele ze strony pań trafiały na podatny grunt polityczny w tym sensie, że rezonans sprowadzał się do słów, czasami wielu słów, obietnic, zapowiedzi i na tym się kończyło. Jako rząd Zjednoczonej Prawicy pokazujemy, że nie ograniczamy się do słów, tylko działamy. Doprowadziliśmy do przygotowania, a później uchwalenia bardzo ważnych zmian w polskim prawie, które w sposób istotny, znaczący zwiększają ochronę głównie kobiet, choć nie tylko kobiet, przed przemocą domową. Są to rozwiązania wzorowane na najlepszych regulacjach europejskich – podkreślił min. Zbigniew Ziobro.    

Tzw. ustawa antyprzemocowa została uchwalona przez Sejm 30 kwietnia 2020 roku. [czytaj więcej] Regulacje spotkały się z poparciem większości klubów. Ustawy nie poparła jedynie Konfederacja.

Według szacunków resortu sprawiedliwości rocznie w Polsce jest około 250 tysięcy osób, które doświadczyły przemocy domowej. [więcej]

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl