fot. pixabay.com

Min. T. Kościński: Musimy zmienić system podatkowy, żeby biedniejsi płacili procentowo mniej, a bogatsi więcej

Tadeusz Kościński, minister finansów, powiedział, że podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł to opcja, która może zostać rozłożona w czasie. Na początek kwota wolna zostałaby podniesiona do 15 – 20 tys. Wyższe ambicje mogą zostać zrealizowane rok później. Byłby to element „Nowego Ładu”.

Jarosław Kaczyński, prezes PiS, pytany w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” o tzw. Nowy Ład, tłumaczył, że jest to próba zbudowania państwa w taki sposób, aby korzystali z niego wszyscy, a nie tylko niektórzy. Mówił, że są ludzie, którzy „zarabiając bardzo dużo, przeżywają histerię z powodu utraty 1 tys. zł”.

„Polska ma degresywny system podatkowy, czyli od pewnego niezbyt wysokiego poziomu, im więcej się zarabia, tym mniej oddaje się do wspólnego użytku (…). Taki system premiujący najlepiej zarabiających nie wypełnia swojej roli, a ponadto jest skrajnie niesprawiedliwy. I wobec tego należy to zmienić” – poinformował Jarosław Kaczyński.

Tutaj nie padają szczegółowe rozwiązania, bo PiS wciąż odkłada w czasie prezentację programu „Nowego Ładu”. Słowa Jarosława Kaczyńskiego precyzuje Tadeusz Kościński, minister finansów.

– Musimy zmienić system podatkowy, żeby biedniejsi płacili procentowo mniej, a bogatsi więcej. Na pewno będą takie ruchy w „Nowym Ładzie” – zapewnił Tadeusz Kościński.

Medialne doniesienia wskazują, że Prawo i Sprawiedliwość może zaproponować podniesienie kwoty wolnej od podatku nawet do 30 tys. zł. Taka propozycja była. Potwierdza to minister finansów. Jednak to, że trwa wokół niej dyskusja, nie oznacza, że zostanie ona zrealizowana.

– To jest oczywiście jeden z wariantów, który zaoferowaliśmy, ale nie stawiałbym najwięcej pieniędzy na ten wariant. Na ten moment polecałbym niższy poziom, czyli 15 – 20 tys. zł. Dopiero za rok lub dwa, jak wyjdziemy z tej pandemii, będziemy mogli mieć większe ambicje – ocenił Tadeusz Kościński.

Media spekulują, że na „Nowym Ładzie” może skorzystać nawet 17 mln Polaków. Podwyższenie kwoty wolnej miałoby uzupełniać podniesienie progu podatkowego. Według medialnych doniesień planowana jest także likwidacja bądź znaczne zmniejszenie odliczenia w PIT składki zdrowotnej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl