fot. pixabay.com

Min. R. Telus: Zrobimy wszystko, żeby jeszcze w czerwcu pierwsze środki były wypłacone rolnikom

Minister rolnictwa, Robert Telus, zapowiedział, że od przyszłego tygodnia będą przyjmowane wnioski o rządową pomoc nawozową i zbożową. Jak wskazał, pierwsze środki rolnicy otrzymają do 25 czerwca.

W nocy zakończyło się spotkanie szefa resortu rolnictwa z gospodarzami w Dorohusku w woj. lubelskim. W piątek rozpoczął się tam protest przeciwko napływowi ukraińskiego zboża do Polski. Polega on na blokowaniu ruchu ciężarowego do przejścia granicznego z Ukrainą.

Minister rolnictwa przyznał w telewizji publicznej, że negocjacje nie były łatwe.

– Przedstawiłem wszystkie pomoce, które rząd już przygotował i to, że pomoc w najbliższym czasie będzie uruchomiona. W negocjacjach obiecałem, że zrobimy wszystko, żeby jeszcze w czerwcu pierwsze środki były wypłacone. Z mojej strony jest to obietnica i zrobię wszystko, żeby tak było. Obiecałem, że od przyszłego tygodnia będą przyjmowane wnioski na nawozy i zboże (sprzedane) po 15 maja. To też jest ważna deklaracja, którą złożyłem rolnikom – powiedział minister rolnictwa.

Szef resortu przyznał w mediach społecznościowych, że postulat protestujących, którego realizacji nie mógł obiecać to przedłużenie skupu zboża do 15 lipca.

Nam chodzi o to, by do żniw opróżnić magazyny u rolników i żeby mogli oni skorzystać też z dopłat – wyjaśnił Robert Telus.

Minister przekazał, że rolnicy najpóźniej w niedzielę zdecydują, czy zawieszą protest. Według wcześniejszych zapowiedzi, protest w Dorohusku miał trwać do późnych godzin nocnych w niedzielę.

Od 6 czerwca do 15 września w Polsce obowiązuje zakaz rozładowywania pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy. Możliwy jest tylko tranzyt.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl