Min. P. Czarnek w TV Trwam: Odbiurokratyzujemy pracę nauczyciela

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział rozporządzenie, które ograniczy biurokrację w szkole. O szczegółach mówił na antenie Telewizji Trwam.

Już za cztery dni dzieci i młodzież powrócą do szkół. Pewne jest to, że nauka będzie odbywała się w trybie stacjonarnym. Placówki są przygotowane na przyjęcie uczniów.

– Jesteśmy pełni optymizmu i możemy śmiało ruszać do nauki stacjonarnej, ale będziemy także wracać do nadrabiania zaległości z okresu nauki zdalnej – wskazał minister edukacji.

Za organizowanie dodatkowych zajęć odpowiedzialni będą dyrektorzy i nauczyciele. To oni zdecydują z jakich przedmiotów uczniowie mają największe braki. Nowy rok szkolny to także zmiany dla nauczycieli.

– Mamy zaplanowaną szeroką reformę, na którą składają się trzy rzeczy. Po pierwsze – odbiurokratyzowanie pracy nauczyciela, to nastąpi za chwilę. W piątek albo na początku przyszłego tygodnia podpisze rozporządzenie, by od 1 września nauczyciele i dyrektorzy szkół mogli zgodnie z nim funkcjonować – mówił Przemysław Czarnek.

Zmiana ma sprawić, że nauczyciel będzie mógł realizować swoją misję, którą jest praca z uczniem.

– Odbiurokratyzujemy pracę nauczyciela, zlikwidujemy ewaluację zewnętrzną, zlikwidujemy ewaluację wewnętrzną, zlikwidujemy monitorowanie po to, by nauczyciele nie byli zmuszani do, bardzo często bezsensownej, pracy biurokratycznej, papierologii, która pochłania czas, który mogliby poświęcić na swoją misję, którą jest praca z uczniami – podkreślał minister.

Minister poinformował, że jednym z elementów reformy będzie także zdecydowane zwiększenie wynagrodzenia nauczycieli, m.in. po to, by docenić pedagogów i zachęcić absolwentów studiów wyższych, zwłaszcza w takich przedmiotach jak język polski, matematyka, chemia, fizyka, by zainteresowali się zawodem nauczyciela.

 

TV Trwam News

drukuj