fot. PAP/Wojtek Jargiło

Min. P. Czarnek: Jako szef polskiego MEiN nie będę finansował żadnych badań, które będą miały na celu szkalowanie dobrego imienia Polaków

Badania mają służyć prawdzie historycznej, jeśli mówimy o historii (…) i mają również służyć państwu polskiemu, bo przecież są to polskie instytucje. Jako polski minister edukacji i nauki nie będę finansował żadnych badań, które będą miały na celu szkalowanie dobrego imienia Polaków, a to ma na celu działalność pani Engelking – mówił w sobotnim programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Prof. Barbara Engelking, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, podczas wywiadu dla jednej ze stacji telewizyjnych w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim, powiedziała, że „Żydzi wiedzieli, czego się od Niemców spodziewać. Niemiec był wrogiem i ta relacja była bardzo klarowna, czarno-biała, a relacja z Polakami była dużo bardziej złożona. Polacy mieli potencjał, by stać się sojusznikami Żydów i można było mieć nadzieję, że będą się inaczej zachowywać, że będą neutralni, że będą życzliwi, że nie będą do tego stopnia wykorzystywać sytuacji i nie będzie tak rozpowszechnionego szmalcownictwa”.

To skandaliczna, niedopuszczalna manipulacja i przekłamanie historyczne – podkreślił prof. Przemysław Czarnek.

– Jeżeli pani Engelking twierdzi, że Polacy nie zachowali neutralności w czasie II wojny światowej podczas Holokaustu, to znaczy, że pani Engelking twierdzi, iż Polacy – i to nie jakaś część – stali po stronie Niemców. To jest obrzydliwe świństwo, które nie dostrzega ofiar wśród Polaków, choćby takich jak rodzina Ulmów. Ale rodzina Ulmów jest tutaj tylko przykładem (…) wielu ofiar, które rzeczywiście oddały życie za ratowanie Żydów, jest przykładem herozimu całych społeczności wiejskich i małomiasteczkowych, w których Żydzi znajdowali schronienie. Dzięki temu wielu z nich uratowało się przed śmiercią ze strony Niemców. To jest działalność antypolska, jednoznacznie antypolska pani Elgelking, pana Grabowskiego, służąca nie wiadomo czemu – akcentował minister edukacji i nauki.

Postaci takie jak prof. Barbara Engelking czy Jan Grabowski w swojej działalności dopuszczają się manipulacji źródłami historycznymi, aby oczernić Polaków – podkreślił gość TV Trwam.

– Polacy w przytłaczającej większości nieśli pomoc naszym żydowskim braciom. Polacy oddawali życie za Żydów. Polacy mają najwięcej drzewek w Yad Vashem. Polacy byli bohaterami w czasie wojny, największymi ofiarami II wojny światowej – obok Żydów – i to oni uratowali naprawdę wiele istnień ludzkich w małych miasteczkach, na wsiach i w dużych miastach. Takie kłamstwa pani Engelking są niegodne kogokolwiek, a już na pewno nie profesora zatrudnionego w polskiej instytucji – wskazał szef MEiN.

Prof. Przemysław Czarnek potwierdził, że w najbliższych miesiącach zostaną podjęte konkretne decyzje dot. finansowania badań prowadzonych m.in. przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

– Pamiętajmy, że minister edukacji i nauki ma do dyspozycji ten instrument, że może przekazywać środki na badania i może nie przekazywać środków na badania. Badania mają służyć prawdzie historycznej, jeśli mówimy o historii (…) i mają również służyć państwu polskiemu, bo przecież są to polskie instytucje. Jako polski minister edukacji i nauki nie będę finansował żadnych badań, które będą miały na celu szkalowanie dobrego imienia Polaków, a to ma na celu działalność pani Engelking – zapowiedział.

Gość „Polskiego punktu widzenia” przyznał, że spodziewał się, iż deklaracja dot. zrewidowaniu kwestii finansowania Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN wywoła oburzenie pewnych środowisk.

– Nie spodziewałem się, że rektorzy też do tego przystąpią, ale z rektorami wyjaśniłem sobie sprawę już kilka dni później, pokazując, że nie chodzi tu o światopogląd i wolność nauki, tylko chodzi o to, że my w ramach wolności i nauki nie możemy dopuszczać ohydnych kłamstw szkalujących naród polski. To nie mieści się w graniach wolności nauki – wyjaśnił.

Wielu Polaków, wskutek prowadzenia przez wiele dekad pedagogiki wstydu, ma skrzywiony obraz dot. postawy Polaków wobec Żydów w okresie II wojny światowej – zwrócił uwagę minister.  

– Jeżeli dziennikarz TVN rozpoczyna program na mój temat i mówi, że podkreślanie, iż to Niemcy rozpoczęli II wojnę światową i to Niemcy są odpowiedzialni za Holokaust, jest przejawem nacjonalizmu polskiego, to do jakiego skrzywienia doszła świadomość wielu naszych rodaków? Naszym zadaniem jest odkręcanie tego. Polacy są największą ofiarą II wojny światowej – mówił szef MEiN.

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl