fot. facebook.com/wojewodaCzarnek

Min. P. Czarnek: Będzie zmiana kanonu lektur i gruntowne spojrzenie na podręczniki

Będzie zmiana kanonu lektur i gruntowne spojrzenie na podręczniki – zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek chce zmian w kanonie lektur i w podręcznikach szkolnych. Ma być więcej treści patriotycznych, niepodległościowych i katolickich.

– Niezwykle ważną rzeczą jest zrozumienie, skąd jesteśmy i dlaczego jesteśmy w tym miejscu, w wolnym kraju demokratycznym. Zrozumienie, że zawdzięczmy to naprawdę ciężkiej pracy poprzednich pokoleń – powiedział na antenie Polskiego Radia minister Przemysław Czarnek.

Zmiany są potrzebne, bo od 30 lat w szkołach ma miejsce proces niszczenia polskości – wskazała dr Lucyna Kulińska, historyk.

– Problem polega na tym, że młodych Polaków uczy się w duchu pedagogiki wstydu, nie przygotowuje się ich w żaden sposób do tego, aby mogli być dumni ze swojej Ojczyzny, aby mogli ją wspierać, a przede wszystkim mieć argumenty do obrony – zaznaczyła dr Lucyna Kulińska.

W programie kształcenia w zakresie historii najnowszej brakuje przede wszystkim zwrócenia uwagi na historię zaraz po 1945 roku.

– Jest bardzo sporadyczna ilość materiału związana z Żołnierzami Wyklętymi. Treści nauczania związane z historią Polski po 1945 roku pokrywają się treściowo z ilością cesarzy chińskich w okresie starożytnym – podkreślił dr Marcin Szczepan, nauczyciel historii.

W sposób negatywny przedstawiane są także zrywy niepodległościowe.

– Wymienia się zawsze negatywne skutki powstań – m.in. Powstania Listopadowego czy Powstania Styczniowego – nie biorąc po uwagę, (…) jaki był wówczas dych patriotyzmu wśród narodu polskiego – powiedział dr Marcin Szczepan.

Tymczasem uczniowie powinni dostrzegać i rozumieć wartość swego języka ojczystego, mieć świadomość swojej tożsamości, a także znać historię swojego kraju.

TV Trwam News

drukuj