fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Min. Morawiecki: Nie ma gospodarki bez społeczeństwa

Po wielu latach w Polsce panuje naprawdę pozytywny klimat inwestycyjny – to jeden z wniosków płynących z realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Informacje na temat dokumentu na wtorkowym posiedzeniu rządu przedstawił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Główne efekty przyjętej przez rząd w lutym bieżącego roku Strategii to m.in. rosnące wskaźniki gospodarcze i stabilna polityka makroekonomiczna, a także niski deficyt budżetowy czy większa innowacyjność przedsiębiorstw. Jednak to nie wskaźniki są najważniejsze – podkreślił w rozmowie z redakcją Radia Maryja wicepremier Mateusz Morawiecki.

Cieszy fakt, że przedsiębiorcy są zadowoleni z poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej i wzrasta dobrobyt społeczeństwa – o to chodzi rządowi – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

– Patrzymy na niektóre wskaźniki i cieszymy się jak one rosną, ale najważniejsze są społeczne elementy naszego programu gospodarczego. Dlatego cieszę się, że po raz pierwszy od 27 lat mamy więcej optymistów niż pesymistów. To badanie sprzed kilku dni pokazuje, że mamy najmniej ludzi, którzy chcą emigrować za granicę, że mamy 48 proc. osób, które są zadowolone ze swojej sytuacji gospodarczo-finansowej. To są współczynniki, które świadczą o tym, że ludzie rozumieją, że gospodarka jest dla nich. Nie ma gospodarki bez społeczeństwa – wskazywał minister Mateusz Morawiecki.

Wzrost gospodarczy wynosi 4,1 proc., wzrasta też absorpcja środków unijnych i inwestycje. W tym momencie podpisano ok. 17 tys. umów, a łączny poziom dofinansowania to prawie 100 mld zł – wynika z rządowych danych.

RIRM

drukuj