fot. PAP/Leszek Szymański

M. Morawiecki: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to kolejny krok do poprawy życia Polaków i inwestycja w rodzinę

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to dodatkowe 12 tys. zł, które rodzice będą mogli wydać wedle własnego uznania. To również kolejny krok na drodze do poprawy życia Polaków i dobra inwestycja w polską rodzinę – napisał dziś premier Mateusz Morawiecki.

Rząd na wtorkowym posiedzeniu rozpatrzy projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Przewiduje on, że na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia będzie przysługiwać świadczenie w łącznej, maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko.

„Rząd wspiera polskie rodziny w wychowaniu dzieci. Dlatego, w ramach Polskiego Ładu, powstał program Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. To dodatkowe 12 tysięcy złotych, które rodzice będą mogli wydać wedle własnego uznania. To również kolejny krok na drodze do poprawy życia Polaków i dobra inwestycja w polską rodzinę” – napisano dziś na Facebooku premiera Morawieckiego.

Pod koniec lipca projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym został przekazany do konsultacji społecznych. Celem nowego świadczenia jest częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad dziećmi. Minister rodziny Marlena Maląg zapowiada, że rodzice będą mogli samodzielnie wskazać, czy kapitał chcą otrzymywać w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy.

Ustawa ma wejść w życie 1. stycznia 2022 r., ale zgodnie z projektowanymi przepisami prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego będzie przysługiwać także rodzicom, którzy mają już drugie i kolejne dzieci w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. W takim przypadku świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl