fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Min. M. Dworczyk: Chcemy zabezpieczyć polskie media przed przyjęciem przez kapitał z krajów niedemokratycznych

Przy poprawkach do projektu noweli tzw. ustawy medialnej trzeba pamiętać, że za tym pomysłem stoi chęć zabezpieczenia polskich mediów przed przejęciem przez kapitał z krajów niedemokratycznych – powiedział min. Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera RP.

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła we wtorek z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji autorstwa PiS. Nie zgodziła się na wnioski opozycji o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Opozycja uważa, że zmiany doprowadzą do nieprzedłużenia koncesji dla stacji TVN24.

Jedna z poprawek mówi, że udziałów spółek medialnych nie będzie mógł przejąć Skarb Państwa. Zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji mają uniemożliwić przejęcie mediów przez niepożądanych inwestorów np. z Rosji. Sejmowa komisja odrzuciła też poprawkę Porozumienia, dopuszczającą w przyszłości państwa OECD – w tym USA – do rynku medialnego w Polsce.

– Formułując tego rodzaju poprawki trzeba mieć w pamięci, co stoi za pomysłem tego rodzaju rozwiązań legislacyjnych: chcemy zabezpieczyć polskie media przed przyjęciem przez kapitał z krajów niedemokratycznych, w konsekwencji można mieć obawy, że takie media wpływałyby np. na proces wyborczy w Polsce. […] Dlatego takie rozwiązania zostały przyjęte w innych krajach, np.: we Francji, w  Niemczech czy w innych krajach UE i my chcemy te rozwiązania również u siebie wprowadzić. […] Nie będziemy w konsekwencji popierać takich rozwiązań, które mogłyby tej idei czy sensowi ustawy zagrozić – mówił min Michał Dworczyk.

Nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji Sejm zajmie się 11 sierpnia.

– Wierzę, że w ramach Zjednoczonej Prawicy uda się uzyskać poparcie dla tego projektu – akcentował szef Kancelarii Premiera RP.

Min. Michał Dworczyk podkreślał, że cały czas odbywają się rozmowy zarówno z partnerami ze Zjednoczonej Prawicy, jak i z parlamentarzystami spoza niej.

 

TV Trwam News

drukuj