fot. twitter.com/MON_GOV_PL

Min. M. Błaszczak uczestniczył w posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Zagranicznych w formacie ministrów obrony

W Brukseli odbyło się posiedzenie Rady UE ds. Zagranicznych w formacie ministrów obrony pod przewodnictwem Josepha Borrella. Polskę reprezentował szef MON-u Mariusz Błaszczak. Podczas jednej z sesji obecny był sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1390366214946439168

Rozmowy koncentrowały się na relacjach bezpieczeństwa na linii UE – Sojusz Północnoatlantycki – relacjonował minister Mariusz Błaszczak.

Zaznaczył, że większość ministrów zgodziło się z konsekwentnym stanowiskiem naszego kraju, iż Unia nie powinna rywalizować z Sojuszem. Podczas obrad omówiono również kwestię rozszerzenia PESCO o trzy nowe kraje.

– Bardzo się cieszę, że zdolności, które są zdolnościami NATO są uzupełnianie przez przedsięwzięcia unijne. To jest niewątpliwie bardzo ważne. Możemy mieć satysfakcję również z tego, że pogląd przedstawiany konsekwentnie przez Polskę, aby w ramach PESCO mogły funkcjonować również państwa spoza UE, został przyjęty i właśnie do programów PESCO przystępują USA, Kanada i Norwegia. Liczę na to, że również inne państwa będą miały taką możliwość – podkreślił minister obrony narodowej.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1390300988150480896

Ministrowie – jak przekazał szef MON – zgodzili się też co do koncepcji bezpieczeństwa tzw. 360 stopni mówiącej o całym otoczeniu UE, w tym wagi zagrożeń militarnych ze Wschodu.

Minister był też pytany o propozycję czternastu krajów Wspólnoty, w tym Niemiec i Francji, o stworzeniu wspólnej armii. Mająca liczyć 5 tysięcy żołnierzy unijna brygada miałaby interweniować na wczesnym etapie międzynarodowych kryzysów.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1390300241350381568

Polska stoi na stanowisku, że nie ma potrzeby formowania nowych struktur, ale trzeba wykorzystać już istniejące we współpracy z NATO – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

 

RIRM

drukuj