M. Błaszczak: 9,5 tys. interwencji strażaków w związku z orkanem Grzegorz

9,5 tys. razy interweniowali strażacy w całym kraju w związku z usuwaniem skutków orkanu Grzegorz – poinformował w poniedziałek wieczorem minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

„Mogę powiedzieć, że było 9,5 tys. interwencji, już teraz jak rozmawiamy. Z reguły w ciągu doby jest do 1 tys. interwencji, a więc to pokazuje skalę zdarzeń, z jakimi strażacy musieli sobie poradzić i poradzili sobie jak zawsze wzorowo” – powiedział w TVP Info Mariusz Błaszczak.

Minister poinformował, że w działaniach związanych z orkanem Grzegorz brało udział 50 tys. strażaków zawodowych, strażaków ochotników, którzy usuwali skutki wichury na terenie siedmiu województw.

„Sytuacja jest wciąż trudna w woj. warmińsko-mazurskim, a dokładnie w Elblągu i powiecie elbląskim. Służby są w gotowości i liczymy na to, że w godzinach nocnych te złe warunki ustaną (…). Jest uruchomione wojsko, gdyby doszło do sytuacji, w której należałoby skorzystać z pomocy wojska” – dodał minister.

W wyniku wichury, która przeszła w weekend nad Polską, dwie osoby zginęły, 12 zostało rannych, w tym 5 strażaków. W poniedziałek rano bez prądu było 26 tys. odbiorców; wichura uszkodziła dachy na 933 budynkach.

PAP/RIRM

drukuj