fot. twitter.com/ESiarka

Akcja „Łączą nas drzewa”: W rezerwacie Jar Brynicy zasadzono drzewo, które wyrosło z żołędzia Dębu Rzeczypospolitej

Trwa akcja „Łączą nas drzewa”. Dzisiaj kolejne sadzonki trafiły do Leśnictwa Borek koło Brodnicy. Sadzenie drzew było połączone z jeszcze jedną uroczystością.

Do grudnia minionego roku w rezerwacie Jar Brynicy obok Brodnicy w województwie kujawsko-pomorskim rósł okazały, liczący ok. 500 lat Dąb Rzeczypospolitej, zwany też Dębem Jagiełły. Druga nazwa drzewa pochodzi od legendy z czasów bitwy pod Grunwaldem. Przed walką z krzyżakami miał pod nim odpoczywać król Władysław Jagiełło. 33-metrowe drzewo w ostatnich dniach grudnia minionego roku zostało zniszczone wyniku aktu wandalizmu.

– Pod koniec roku, w grudniu, wydarzyła się rzecz straszna, wręcz karygodna, dlatego że podpalony został dąb, pomnik przyrody, pomnik historii tego miejsca, ale i naszego regionu – mówiła Joanna Borowiak, poseł PiS.

Dzisiaj, w miejscu starego pnia, wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka z przedstawicielami władz i leśnikami zasadził nowe drzewo, które wyrosło z żołędzia Dębu Rzeczypospolitej.

– Dajemy przyrodzie, jak i ludziom, nową nadzieję, czyli że w tym miejscu, gdzie to drzewo zostało zniszczone, drzewo, które było świadkiem wielu pokoleń, ważnych wydarzeń historycznych, w tym miejscu posadzimy syna tego dębu, Dębu Rzeczpospolitej – powiedział Edward Siarka.

https://twitter.com/ESiarka/status/1389912602520719363

Uroczystość była połączona z kolejnym dniem akcji „Łączą nas drzewa”. To ważne, aby dawać przykład młodym pokoleniom, że o przyrodę warto dbać i jednocześnie wychować w duchu miłości do lasów.

– Kto myśli na rok do przodu – sieje zboże, kto myśli na 10 lat do przodu – sadzi drzewa, kto myśli na wiele, wiele lat do przodu – wychowuje młodzież – wskazał poseł Mariusz Kałużny.

Leśnicy w Polsce co roku sadzą 500 milionów drzew. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni kraju. Pod względem wielkości lasów jesteśmy w czołówce państw europejskich.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl