fot. twitter.com

Min. Kwieciński dla „DGP”: Nasz cel – zacząć budowę 100 tys. mieszkań do końca 2019 r.

Liczę na to, że pierwsze wnioski o realizację inwestycji na podstawie specustawy mieszkaniowej będzie można złożyć jeszcze w tym roku – mówi w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną Jerzy Kwieciński, minister Inwestycji i Rozwoju.

„Liczę na to, że pierwsze wnioski o realizację inwestycji na podstawie specustawy mieszkaniowej będzie można złożyć jeszcze w tym roku. To bardzo ambitny cel, ale nasz rząd już zrealizował wiele projektów, o których inni mówili, że >>się nie da<<„ – mówi gazecie minister Jerzy Kwieciński.

„Mamy jasny cel – uruchomić budowę 100 tys. mieszkań do końca 2019 r. na różnym etapie realizacji: w budowie i w przygotowaniu” – mówi Jerzy Kwieciński.

„Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada wskaźnik 435 mieszkań na 1000 mieszkańców do 2030 r. Żeby go osiągnąć, trzeba wybudować ok. 2,5 mln lokali” – wyjaśnia szef resortu.

„Prawdopodobnie 2 mln mieszkań powstanie w sektorze rynkowym – mieszkania deweloperskie, domy jednorodzinne budowane systemem gospodarczym. Część mieszkań powstanie w ramach pakietu Mieszkanie plus” – informuje minister.

Jerzy Kwieciński, dopytywany o program Mieszkanie plus, wyjaśnia, że „kolejne inwestycje będą uruchamiane, np. na podstawie ostatnio podpisanych warunków umów inwestycyjnych z PKP, które pozwolą na zagospodarowanie działek o potencjale dalszych kilkunastu tysięcy mieszkań”.

„Ponadto w ramach programów budownictwa komunalnego i społecznego czynszowego, w realizacji lub już oddane do użytkowania jest ok. 15 tys. mieszkań” – zaznacza.

„Inwestycje przyspieszą po wejściu w życie procedowanych właśnie ustaw” – zapewnia Jerzy Kwieciński.

PAP/RIRM

drukuj