fot. twitter.com

Dofinansowanie na budowę trzech dróg ekspresowych

Polska otrzymała unijne dofinansowanie w wysokości 2 miliardów 300 milionów zł na budowę trzech dróg ekspresowych. To elementy Via Baltica i Via Carpatia.

S61 w województwie mazowieckim i podlaskim na odcinku Ostrów Mazowiecka-Szczuczyn; S19 w województwie podkarpackim i lubelskim na odcinku Lasy Janowskie-Nisko Południe oraz S7 od granicy województw mazowieckiego i świętokrzyskiego do Skarżyska–Kamiennej – budowa tych odcinków będzie wsparta unijnymi pieniędzmi.

– Naprawdę możemy się pochwalić, że udało nam się te potężne programy  infrastrukturalne, ale szczególnie program drogowy, program kolejowy tak silnie rozwinąć – mówi były minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Łączna wartość inwestycji to około 4,3 mld złotych.

– To wszystko jest bardzo ważne, bo poprawia bezpieczeństwo, ale też i możliwość poszukiwania pracy – ta mobilność, bo teraz jest to wyzwanie czasów – podkreśla poseł PiS Marek Kwitek.

Dzięki podpisanym umowom wykorzystanie unijnych funduszy na infrastrukturę transportową osiągnie poziom 86 procent.

– W ostatnim czasie oddaliśmy ich do użytkowania około 1100 km. Do końca roku zamierzamy oddać następne odcinki, co zwiększy liczby do około 1300 km – wskazuje p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Jacek Gryga.

Co w sumie daje 4 tysiące km dróg ekspresowych i autostrad – wyjaśnia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i przypomina, że jest to spełnienie obietnic  wyborczych.

– Nowe drogi, nowe ruszty komunikacyjne naszego kraju, ten drogowy i kolejowy, to sposób właśnie na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym – mówi polityk.

Dofinansowany odcinek S61  Ostrów Mazowiecka–Szczuczyn to fragment via Baltica,  natomiast odcinek  S19 między  Lasami Janowskimi a Nisko Południe jest częścią trasy Via Carpatia.

TV Trwam News

drukuj