fot. Tomasz Strąg

Min. J. Kwieciński: W przyszłym tygodniu powinny ruszyć prace rządowe nad projektem specustawy mieszkaniowej

W przyszłym tygodniu powinny ruszyć prace rządowe nad projektem specustawy mieszkaniowej – powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Rada Mieszkalnictwa we wtorek zakończyła pracę nad projektem.

Głównym punktem wtorkowej Rady Mieszkalnictwa była specustawa mieszkaniowa.

„To była już ostatnia dyskusja na Radzie Mieszkalnictwa nad projektem specustawy mieszkaniowej” – powiedział PAP Jerzy Kwieciński.

„Tekst projektu wymaga jeszcze doszlifowania pod kątem ostatnich uwag, które zostały zgłoszone we wtorek przez członków Rady Mieszkalnictwa” – dodał minister inwestycji i rozwoju.

Jak poinformował, projekt powinien „rozpocząć proces legislacyjny w strukturach rządowych w przyszłym tygodniu”.

Jerzy Kwieciński mówił, że teraz projektem tej ustawy będzie zajmowało się Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Jak powiedział minister, Rada Mieszkalnictwa we wtorek prowadziła także prace nad projektem ustawy o dopłatach do czynszów w ramach Mieszkania plus.

„Prace nad tym projektem będą kontynuowane w ramach Rady także w przyszłym tygodniu” – zapowiedział Jerzy Kwieciński.

Na Radzie dyskutowano także o zasobie pracowników w sektorze budowlanym. Jak powiedział Kwieciński, „Rada Mieszkalnictwa będzie kontynuowała dyskusję nad rozwiązaniami w tym temacie”. Polskie firmy budowlane narzekają na brak pracowników.

Specustawa mieszkaniowa ma „zdecydowanie przyspieszyć proces budowy mieszkań w Polsce i usunąć bariery biurokratyczne, ale również te bariery, które są związane z procesem przygotowawczym do budowy” – mówił Jerzy Kwieciński.

Obecnie proces uzyskiwania zezwoleń na budowę trwa ok. pięciu lat.

„Chcemy, aby poprzez wprowadzone zmiany w specustawie mieszkaniowej ten okres skrócił się do ok. pół roku, do roku” – wskazał minister.

Nowe przepisy mają przyspieszyć proces odrolnienia gruntów nadających się pod zabudowę mieszkaniową, który obecnie trwa nawet do kilku lat i jest bardzo uciążliwy. Po wejściu w życie specustawy ten proces ma trwać nie dłużej niż rok.

Specustawa ma dotyczyć wszystkich podmiotów, które zajmują się budownictwem mieszkaniowym.

Ma ona przejść całą ścieżkę legislacyjną i zostać zatwierdzona jeszcze w pierwszej połowie 2018 r.

Premier Mateusz Morawiecki powołał Radę Mieszkalnictwa 29 stycznia. Jej zadaniem jest wypracowanie rekomendacji zmian legislacyjnych, służących zwiększeniu liczby dostępnych na rynku mieszkań.

W skład Rady Mieszkalnictwa – obok premiera Mateusza Morawieckiego, który został jej przewodniczącym – wchodzą minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister finansów Teresa Czerwińska, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister środowiska Henryk Kowalczyk i minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Członkami Rady Mieszkalnictwa zostali także: prezes Rządowego Centrum Legislacji Jolanta Rusiniak oraz prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz. Barszcz jest koordynatorem pracy Rady Mieszkalnictwa.

PAP/RIRM

drukuj