Min. Kwiatkowski złożył kwiaty pod pomnikiem katyńskim i tablicą smoleńską w Toronto

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski podczas wizyty w Kanadzie złożył kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Toronto oraz pod tablicą upamiętniającą katastrofę smoleńską. Dziś weźmie udział w obchodach 100-lecia czynu zbrojnego Polonii w miejscowości Niagara on the Lake.

Jak powiedział PAP Adam Kwiatkowski, Pomnik Katyński był pierwszym na świecie pomnikiem czczącym ofiary zbrodni katyńskiej, postawiony na publicznym terenie.

Ministrowi towarzyszyła Magdalena Merta, wdowa po byłym wiceministrze kultury Tomaszu Mercie, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Po południu Adam Kwiatkowski otworzył organizowany po raz trzeci Dzień Polski w Missassauga (miasto w prowincji Ontario z liczną Polonią). W Mississauga znajduje się licząca ok. 40 tys. osób parafia św. Maksymiliana Kolbego, największa polska parafia poza granicami kraju.

„Wręczyłem kilkanaście legitymacji szkolnych dla wyróżniających się uczniów szkół (…). To była udana i ciesząca się dużą frekwencją impreza, która trwała do godzin wieczornych” – powiedział PAP Adam Kwiatkowski.

Wieczorem w konsulacie polskim w Toronto sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP wziął udział w podsumowaniu roku szkolnego i wręczeniu nagród wyróżniającym się uczniom istniejącego przy placówce Szkolnego Punktu Konsultacyjnego. Rozmawiał też z działaczami Kongresu Polonii Kanadyjskiej, którzy dziękowali, jak powiedział, za wsparcie polskich władz dla miejscowej Polonii.

W niedzielę Kwiatkowski weźmie udział w obchodach 100-lecia czynu zbrojnego Polonii w „The Kosciuszko Camp” w miejscowości Niagara on the Lake w prowincji Ontario. Odczyta tu list prezydenta Andrzeja Dudy, który był w tym miejscu w maju 2016 roku, podczas swojej wizyty w Kanadzie.

Uroczystość tegoroczna, zaznaczył Kwiatkowski, przypadka jednak dokładnie w 100-lecie powstania obozu, wpisuje się też w początek 100-lecia obchodów niepodległości Polski.

„The Kosciuszko Camp” to obóz szkoleniowy dla ponad 22 tysięcy polskich ochotników do powstającej we Francji Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, zorganizowany w latach 1917-1919 w kanadyjskim miasteczku Niagara-on-the-Lake na granicy z USA. Na wojskowym cmentarzu są tam groby 25 żołnierzy, którzy zmarli wskutek epidemii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl