fot. facebook.com/jacek.sasin.1/

Min. J. Sasin: Nie ma decyzji o ograniczeniu ustawy wprowadzającej stopniowy zakaz handlu w niedzielę

Nie ma decyzji o ograniczeniu ustawy wprowadzającej stopniowy zakaz handlu w niedzielę – zapewnił minister Jacek Sasin. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów był pytany na antenie TV Trwam o ekspertyzę, którą zlecił marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Wynika z niej, że spora część elektoratu PiS nie chce ograniczenia handlu.

Biuro Analiz Sejmowych sugerowało utrzymanie regulacji obowiązujących w minionym roku, czyli dwóch niedziel bez handlu w miesiącu.

– Ekspertyza jest zawsze tylko ekspertyzą. Nie znaczy to, że jest to jakaś decyzja. My cały czas pytamy Polaków o różne zagadnienia i również ma to wpływ na podejmowane przez nas decyzje. W tej chwili nie ma żadnej decyzji, w ramach której przepisy prawne, które wprowadziliśmy mają zostać ograniczone. Jest to kwestia rozmowy z obywatelami – wskazał minister.

W ocenie ministra Jacka Sasina ustawa funkcjonuje dobrze i nie ma zagrożenia dla handlu w Polsce. Zyski są duże i nie ma masowych zwolnień pracowników – podkreślił.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2019 roku sklepy są otwarte w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią.

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku.

RIRM

drukuj