fot. PAP/Łukasz Gągulski

Min. J. Gowin: W przyszłej kadencji Zjednoczona Prawica przygotuje nową ustawę o PAN

W przyszłej kadencji Zjednoczona Prawica przygotuje nową ustawę o Polskiej Akademii Nauk – zapowiedział w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Polityk wierzy, że stanie się to w dialogu ze środowiskiem naukowym.

Wicepremier przypomniał, że jesienią br. zostanie rozstrzygnięty konkurs na tzw. uczelnie badawcze tj. ,,elitarne uczelnie, które mają kształcić mniejszą liczbę studentów, natomiast w dużo większym stopniu będą się koncentrować na badaniach rynkowych”.

W momencie wyłonienia tych uczelni – jak ocenił Jarosław Gowin – obecna formuła funkcjonowania Polskiej Akademii Nauk stanie się ,,kompletnym anachronizmem”, bo uczelnie badawcze będą ,,wysysać” najzdolniejszych naukowców z instytutów PAN.

Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w dotychczasowym kształcie Akademia będzie się marginalizować. Wiem natomiast, w jaką stronę te zmiany pójdą. O ile nadal będę piastował urząd ministra nauki, będę próbował reformować to w taki sposób, w jaki reformowałem i reformuję polskie uczelnie, czyli poprzez dialog z samymi zainteresowanymi. Na pewno w przyszłej kadencji obóz Zjednoczonej Prawicy przygotuje nową ustawę o PAN. Wierzę, że stanie się to w dialogu ze środowiskiem naukowym i wierzę też, że te zmiany nadadzą lepszy dynamizm rozwojowy Akademii – zaznaczył Jarosław Gowin.

Polska Akademia Nauk jest państwową instytucją naukową założoną w 1952 r. w Warszawie. Jej misją jest wszechstronna działalność na rzecz rozwoju nauki oraz ustanawiania najwyższych standardów jakości badań i norm etycznych.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl