fot. PAP/Grzegorz Momot

Min. J. Gowin: Konstytucja a nie samorząd określa program nauczania w szkołach

To konstytucja, a nie władze samorządowe, określa treści programowe nauczania w szkołach. Samorząd nie może narzucać wychowywania dzieci w duchu jakiejkolwiek ideologii np. LGBT, jak w przypadku władz Warszawy – mówił w piątek w Nowym Targu minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

„Polska konstytucja jest jednoznaczna, jeżeli chodzi o określenie treści programowych nauczania. O tym decydują władze państwa, a nie władze samorządowe. Samorządy nie mają uprawnień do tego, żeby rozstrzygać o treściach programowych i wychowawczych polskiej szkoły” – mówił Jarosław Gowin.

Wicepremier zaznaczył, że tylko rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z wartościami, które uważają za odpowiednie.

„Nic nie stoi na przeszkodzie żeby ci, którzy uważają, że należy wychowywać własne dzieci w duchu ideologii LGBT, stosowali to w odniesieniu do swoich dzieci. Natomiast próba narzucenia tej bądź jakiejkolwiek innej ideologii, jako elementu powszechnego systemu kształcenia, byłaby naruszeniem zasady wolności rodziców do wychowywania swoich dzieci” – oświadczył Jarosław Gowin. Zaznaczył on, że obóz Zjednoczonej Prawicy będzie się temu sprzeciwiał.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego przed piątkowym spotkaniem z mieszkańcami w Nowym Targu uczestniczył w otwarciu Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.

PAP/RIRM

drukuj