fot. PAP/Marcin Obara

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców

Rodzice nadal będą mieli prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Wsparcie ma dotyczyć tych dzieci, które nie będą mogły brać udziału w tradycyjnych zajęciach.

 

Resort edukacji zaproponował trzy modele działania szkół. Pierwszy, to powrót do tradycyjnego kształcenia i uwzględnienie reżimu sanitarnego. Drugi, to model mieszany, w którym część klas będzie musiała uczyć się zdalnie. I trzeci model, to taki, w którym cała placówka wraca do edukacji zdalnej. Na ten wariant musi być przygotowany resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Stąd propozycja, by rodzice nadal mieli prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

– Dodatkowy zasiłek opiekuńczy rozporządzeniem będziemy proponować do 20 września – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jeszcze przed resortem rodziny decyzję o powrocie do dodatkowego zasiłku ogłosił premier.

– Dodatkowy zasiłek będą mogli otrzymać i ubiegać się o niego ci rodzice, którzy mają dzieci do lat 8, a szkoła, placówka, przedszkole, żłobek będą zamknięte. I to zamknięcie będzie spowodowane epidemią koronawirusa – zwróciła uwagę minister Marlena Maląg.

Z zasiłku będą mogli skorzystać też rodzice dzieci niepełnosprawnych do 16. roku życia. W przypadku dzieci o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawni limit to 18 lat. Jeśli dziecko posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, to z zasiłku mogą skorzystać rodzice dzieci do 24. roku życia.

TV Trwam News

drukuj