fot. PAP/EPA

Min. J. Czaputowicz: Polityka zagraniczna dobrze oceniana; społeczeństwo chce kontynuacji

Polityka zagraniczna jest dobrze oceniana, a społeczeństwo chce kontynuacji umacniania pozycji Polski w Europie i na świecie – uważa szef MSZ Jacek Czaputowicz zapowiadając trwanie przy obecnej linii w sprawach zagranicznych po niedzielnych wyborach.

„Rozmawiałem z ministrami spraw zagranicznych, gratulowali PiS, które osiągnęło znaczny, w skali europejskiej, sukces, bo poparcie było większe niż cztery lata temu. Widać pewną stabilizację, chęć kontynuowania współpracy z Polską” – powiedział dziennikarzom w poniedziałek w Luksemburgu szef polskiej dyplomacji.

Jacek Czaputowicz brał udział w posiedzeniu unijnych ministrów spraw zagranicznych.

Jak przekonywał, wynik wyborów w Polsce jest dobrze oceniany i odbierany jako „dowód dojrzałości polskiego społeczeństwa”. Zaznaczył, że brane pod uwagę w tym kontekście jest to, że była bardzo wysoka frekwencja, a wybory odbyły się w sposób demokratyczny i wolny.

„W sposób odpowiedzialny społeczeństwo obywatelskie dokonało wyboru posłów i senatorów. Z mojej perspektywy cieszę się, że w tej dyskusji kwestie polityki zagranicznej znalazły uznanie w poparciu PiS w wyborach” – zaznaczył minister.

Zwrócił uwagę, że nowy parlament będzie bardziej różnorodny niż poprzedni, bo i lewej i z prawej strony doszły ugrupowania, których wcześniej w Sejmie nie było. Szef MSZ nie powiedział definitywnie, czy w nowym rządzie utrzyma swoje stanowisko.

„Chcemy kontynuować umacnianie pozycji Polski w Europie, w świecie i traktujemy, że jest oczekiwanie społeczeństwa w tym zakresie. W trybie konstytucyjnym będzie wybrany rząd i będziemy dalej prowadzić politykę zagraniczną, która uzyskała poparcie społeczne w tych wyborach” – powiedział Jacek Czaputowicz.

PAP

drukuj