Min. Gróbarczyk: To początek odbudowy branży stoczniowej

W drugim kwartale tego roku nastąpi położenie stępki pod budowę promu dla polskiego armatora; to początek odbudowy branży stoczniowej – mówił w poniedziałek w Szczecinie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Wskazał m.in. na tzw. ustawę stoczniową, która weszła w życie w tym roku. Wyjaśnił, że daje ona ogromne szanse na budowę nowych, kompletnych jednostek. „To jest nasz cel zasadniczy” – podkreślił minister w Stoczni Szczecińskiej na konferencji prasowej dotyczącej polskiego przemysłu stoczniowego.

Zwrócił uwagę na konsolidację branży w obszarze jednego funduszu inwestycyjnego, który będzie w stanie pod kątem finansowym i organizacyjnym przystąpić do rozpoczęcia budowy.

„Tak jak zapowiadaliśmy – i dzisiaj ten termin wydaje się niezagrożony – drugi kwartał tego roku to położenie stępki pod budowę promu dla polskiego operatora, dla polskiego armatora, Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. To oczywiście początek odbudowy tej branży” – powiedział minister.

Marek Gróbarczyk Wskazał, że zyskaliśmy potencjał finansowy.

„Dzisiaj stocznia jest czysta od zobowiązań, ma ogromne możliwości finansowe i inwestycyjne oraz kredytowe; jest przygotowana pod kątem realizacji zleceń nawet podejmując zobowiązania samodzielnie” – dodał.

Zaznaczył, że to pierwszy krok, a teraz następuje „czas odbudowy, faktycznie cięcia blach, projektów i realizacji zleceń”.

W poniedziałek rano Gróbarczyk poinformował, że Towarzystwo Finansowe Silesia sprzedało Stocznię Szczecińską za 100 mln zł Funduszowi Inwestycyjnemu Mars. [czytaj więcej]

PAP/RIRIM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl