fot. wikipedia

Stocznia Szczecińska wznawia produkcję

Dziś w Stoczni Szczecińskiej odbędzie się konferencja prasowa dotycząca polskiego przemysłu stoczniowego – poinformował w audycji „Aktualności Dnia” na antenie Radia Maryja minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

W piątek została podpisana umowa, zgodnie z którą majątek po byłej stoczni, czyli obecnie Szczeciński Park Przemysłowy, przejęła Polska Grupa Zbrojeniowa poprzez Fundusz Inwestycyjny MARS.

– Decyzja jest przełomowa i związana z przekształceniami własnościowymi. Stocznia wraca do funduszu, który tylko i wyłącznie skupia przemysł stoczniowy i tworzy niemal największą w Europie grupę stoczniową zdolną do realizacji zleceń, które będziemy realizować w polskich stoczniach czyli budowy statków – powiedział minister Marek Gróbarczyk.

Minister dodał, że rząd Donalda Tuska podpisując umowę ze Stowarzyszeniem Silesia doprowadził do takich przekształceń własnościowych, które miały na celu nie tylko zakończenie procesu budowy statków, ale także zamknięcie możliwości odtworzenia przemysłu stoczniowego w Szczecinie i Gdyni.

– Stowarzyszenie Sielsia nie zajmowało się budową statków, ale przemysłem górniczym, wydobyciem węgla. Nie ma to żadnego związku z budową statków. Był więc ogromny problem właścicielski w kwestii stworzenia grupy stoczniowej, która mogłaby realizować te zlecenia, które są przygotowywane na okoliczność odbudowy przemysłu stoczniowego, a więc budowy promów, marynarki wojennej, floty rybackiej czy floty śródlądowej – zaznaczył Marek Gróbarczyk.

Więcej w audycji „Aktualności Dnia” z udziałem min. Marka Gróbarczyka – tutaj.

RIRM

drukuj