fot. MGMiŻŚ

Min. M. Gróbarczyk: Nowe prawo o portach zewnętrznych ma przyspieszyć ich powstanie

Projekt ustawy o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych, którym zajmą się posłowie na najbliższym posiedzeniu Sejmu, ma przyspieszyć powstanie Portu Centralnego w Gdańsku, Portu Zewnętrznego w Gdyni i głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu – mówił PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

„Ze względu na to, że ustawa jest już w Sejmie to mamy nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu zostanie przyjęta. Ta ustawa ma bardzo duże znaczenie dla nas ze względów organizacyjnych, ponieważ proces przygotowania inwestycji, które zostaną przeprowadzone w portach w Gdańsku, Gdyni i Świnoujściu będzie krótszy o kilka lat” – powiedział min. Marek Gróbarczyk.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wyjaśnił, że projekt nowych przepisów, który został przygotowany w jego resorcie, wprowadza ułatwienia proceduralne usprawniające budowę portów zewnętrznych w ramach rozbudowy portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej.

„Bez nowej ustawy proces przygotowania inwestycji w Gdańsku, Gdyni i Świnoujściu wyniósłby około 7 lat, ale dzięki nowym przepisom skróci się do 3-4 lat” – powiedział szef resortu gospodarki morskiej.

„Proces formalno-prawny jest najbardziej uciążliwy. Znamy tę sytuację z przygotowania przekopu Mierzei Wiślanej. Nie rozpoczęlibyśmy tej budowy jeszcze przez najbliższe dwa lata gdyby nie specustawa” – dodał.

Minister przyznał, że wszystkie trzy inwestycje, których powstanie ma przyspieszyć specustawa, będą wymagały znalezienia partnerów, którzy zostaną operatorami w nowych przystaniach.

„My przygotowujemy infrastrukturę zewnętrzną, dostępową, natomiast te inwestycje będą realizowane w oparciu o kooperację z konkretnymi firmami przeładunkowymi, czyli z biznesem, który przejmie tereny jako operator” – wyjaśnił Marek Gróbarczyk.

Minister poinformował, że rozbudowa portowych zdolności przeładunkowych w Polsce jest koniecznością, gdyż cały czas rosą przeładunki w polskich portach.

„Tylko w pierwszej połowie tego roku w gdańskim głębokowodnym terminalu kontenerowym przeładunki wzrosły o 16 proc. Pozostałe porty też wykazują wzrosty, dlatego ta ustawa jest potrzebna i jak najbardziej na czasie jeśli chodzi o rozpoczęcie inwestycji” – dodał min. Marek Gróbarczyk.

Szaf resortu gospodarki morskiej przypomniał, że największą inwestycją, która powstanie w oparciu o specustawę, będzie Port Centralny w Gdańsku, którego koszt może sięgnąć 12 mld zł. Z kolei Port Zewnętrzny w Gdyni ma kosztować 4-5 mld zł, a koszt głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu to 2-2,5 mld zł.

Marek Gróbarczyk powiedział, że bezpośrednio po podpisaniu ustawy przez prezydenta zarządy będą mogły rozszerzyć granice portów i nie będą z taką decyzją musiały czekać na zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.

„To otworzy cały proces inwestycyjny” – podkreślił.

PAP/RIRM

drukuj