fot. PAP/Piotr Nowak

Min. D. Piontkowski: Relacja nauczyciela z uczniem to relacja mistrza z uczniem

Relacja między uczniem a nauczycielem to relacja mistrza z uczniem, w której mistrz przekazuje swoją wiedzę i umiejętności – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podczas piątkowej uroczystości w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Uroczystość zorganizowano z okazji przypadającego w poniedziałek Dnia Edukacji Narodowej. Podczas niej uhonorowano nauczycieli i osoby szczególnie zasłużone dla oświaty.

Dzień Edukacji Narodowej to jeden z tych dni w trakcie roku, kiedy uwaga nas wszystkich skupia się na polskiej szkole, na nauczycielach, na uczniach. To jest dzień, w którym na szczęście wszyscy polskiej szkole dobrze życzą. Życzą, aby nauczyciele pracowali jak najlepiej, aby byli zadowoleni ze swojej pracy i aby efekty tej pracy przynosiły dobre efekty, aby dzieci i młodzież uczący się w naszych szkołach byli zadowoleni, ale także zdobywali nowe umiejętności. Oczywiście również uwaga rodziców koncentruje się wtedy na szkole, bo oni są przecież zainteresowani tym, aby ich dzieci przy ich pomocy zyskały dobre wychowanie” – powiedział Dariusz Piontkowski podczas uroczystości.

Wszyscy życzymy nauczycielom jak najlepszej pracy. Dołączamy się do tego, aby ta praca była doceniana nie tylko i wyłącznie pod względem materialnym, finansowym – co w ostatnim czasie się dzieje i będziemy to próbowali kontynuować w kolejnych latach – ale to także życzenia, by nauczyciel był tym mistrzem, który kojarzy się z nauczycielem. Bo przecież od wieków jest tak, że relacja między nauczycielem a uczniem to jest taka relacja bezpośrednia mistrza z uczniem, relacja, w której mistrz przekazuje swoją wiedzę, umiejętności, stara się zrozumieć swojego ucznia” – mówił szef MEN.

Minister zauważył, że nie zawsze mistrzowie, nauczyciele słyszą wówczas wyrazy uznania z ust uczniów i rodziców w czasie nauki, ale po kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach zdarza się, że dopiero wtedy wychowankowie doceniają wysiłek włożony w ich wychowanie, nauczanie.

Wtedy, z pewnej perspektywy widać, jak ważny był nauczyciel, jak mocno wpływał na formowanie młodych ludzi” – zaznaczył szef resortu.

Minister wskazał, że nauczyciel to zawód szczególny, dzięki któremu można liczyć, że kolejne pokolenia zachowają ciągłość tożsamości narodowej i kulturowej, ale będą też przygotowani do nowych wyzwań ciągle zmieniającego się świata.

MEN poinformowało, że za wybitne zasługi dla rozwoju oświaty w tym roku odznaczono Brązowym Krzyżem Zasługi – 3 osoby, a medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości – 2 osoby. Przyznano też za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medale za Długoletnią Służbę: Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczono 1342 osoby, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę – 811 osób, Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę – 520 osób. Za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania Medalem Komisji Edukacji Narodowej uhonorowano 3865 osób. Przyznano też Nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Otrzymało je 378 osób.

25 nauczycielom nadano honorowy tytuł Profesora Oświaty. Jest on nadawany nauczycielom dyplomowanym za wyróżniające osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami. Uroczystość nadania odbywa się tylko raz w roku – z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Część uhonorowanych nauczycieli została odznaczona podczas czwartkowej uroczystości w kancelarii premiera.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

 

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl