PAP/Marcin Obara

Min. A. Moskwa: Jeżeli nie ma sporu i sprawa została wycofana, nie widzimy uzasadnienia, by płacić kary

Czesi otrzymali potwierdzenie przesłania przelewu na 45 mln euro – poinformowała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Zgodnie z umową dotyczącą Turowa strona czeska – zaraz po otrzymaniu wpłaty – jest zobowiązana do wycofania skargi z TSUE, co będzie oznaczać zamknięcie sprawy.

W Polskim Radiu minister Anna Moskwa, mówiąc o rządowym porozumieniu, podkreśliła, że Czesi pokazywali wczoraj przygotowane dokumenty potrzebne do wycofania sporu z unijnych instytucji.

Szefowa resortu klimatu była też pytana o to, co polskie władze zrobią z karami, które nałożył na nasz kraj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

– Na pewno nie zapłacimy tych kar, które byłyby nam jeszcze naliczane do momentu wydania wyroku. Jeżeli chodzi o kary, które instytucje europejskie nam konsekwentnie naliczają, będziemy składać wniosek o wycofanie również tej części. Jeżeli nie ma sporu i sprawa została wycofana, nie widzimy uzasadnienia, by płacić te kary – wyjaśniła min. Anna Moskwa.

Porozumienie z zadowoleniem przyjął NSZZ „Solidarność” kopalni węgla brunatnego Turów.

Wojciech Ilnicki, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” kopalni węgla brunatnego Turów, powiedział, że „nareszcie pracownicy nie muszą bać się o swoje miejsca pracy (…). Mieszkańcy naszego kraju nie muszą martwić się o prąd w gniazdkach”.

Odnosząc się do kwoty rekompensaty, związkowiec ocenił, że porównując środki, które mamy zapłacić do najtańszej energii z Turowa, i tak zyskuje na tym Polska.

Dziś Republika Czeska wycofała swoją skargę do instancji europejskich ws. Turowa.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl