fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Atak na Ukrainę jest konsekwencją błędów Stanów Zjednoczonych

Ukraina jest naszym bezpośrednim buforem. Jej istnienie jako suwerennego państwa osłabia Rosję, gdyż nie pozwala jej w sposób prosty połączyć się z Niemcami. Gdyby do tego doszło, to tylko my bylibyśmy na tej trasie. Atak na Ukrainę jest konsekwencją błędów Stanów Zjednoczonych popełnionych podczas działań w Afganistanie oraz w sprawie Nord Stream 2 – powiedział prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog, wykładowca akademicki, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Jest porozumienie w sprawie Turowa. W czwartek dokument podpisali premierzy Polski i Czech – Mateusz Morawiecki oraz Petr Fiala. W umowie ustalona została wysokość rekompensaty na 45 mln euro. „Czesi otrzymali potwierdzenie przesłania przelewu” – przekazała minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa. [czytaj więcej]

Już w czwartek przekazaliśmy stronie czeskiej odpowiednie środki; to było 35 mln euro plus 10 mln euro ze strony PGE; w ślad za tym Republika Czeska wycofała swoją skargę do instytucji europejskich ws. Turowa i to kończy całkowicie sprawę – poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. [więcej]

– To zamyka przykry rozdział. Sprawa nie tylko była sporna między Polakami a Czechami, ale była także cynicznie wykorzystywana przez Brukselę, żeby rozbić tzw. Trójkąt Wyszehradzki. Zakończenie sporu jest bardzo ważne z geopolitycznego punktu widzenia – wskazał prof. Mieczysław Ryba.

– Pozew zostanie wycofany. Sprawa pewnie zniknie, ale nie zniknie kwestia nałożonych kar. Za chwilę UE będzie się domagać ich wypłaty. (…) Chodziło o to, żeby izolować Polskę, potęgować spór, ażebyśmy nie grali razem z Czechami na arenie międzynarodowej – dodał.

https://twitter.com/PremierRP/status/1489209154346663948?s=20&t=6_GL9Wtwdze7_IpChPNw_Q

Stany Zjednoczone wzmocnią wschodnią flankę NATO. Do Europy przybędzie 3 tysiące żołnierzy. Znaczna część z nich wyląduje w Polsce. Cały czas trwają także rozmowy, które mają rozwiązać konflikt na drodze dialogu i dyplomacji. [czytaj więcej]

Będą to żołnierze mogący odegrać swoją rolę w wojnie szybkiej, manewrowej. To bardzo ważny sygnał, który pokazuje, że Waszyngton nie gra w grze proponowanej przez Berlin. Jest to ważny sukces polskiego rządu na arenie międzynarodowej. (…) Ukraina jest naszym bezpośrednim buforem. Jej istnienie jako suwerennego państwa osłabia Rosję. Nie pozwala jej w sposób prosty połączyć się z Niemcami. Gdyby do tego doszło, to tylko my bylibyśmy na tej trasie – podkreślił historyk.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1488899909155753984?s=20&t=4LESiCRRQN12Eqa4PisiFw

Utrzymanie Ukrainy jest naszym interesem – kontynuował prof. Mieczysław Ryba.

– Angażujemy się z tego powodu, a nie z powodu sympatii. Ona w grze geopolitycznej odgrywa mniejszą rolę. Ważne jest, żeby umieć definiować swoje interesy – zaznaczył wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Gość TV Trwam zwrócił uwagę na działania Stanów Zjednoczonych w Afganistanie oraz w sprawie Nord Stream 2.

– Joe Biden pozwolił na dokończenie gazociągu. Atak na Ukrainę jest konsekwencją tych błędów. Wydaje się, że jest tam jakaś refleksja. Stąd powrót do polityki nakierowanej na Polskę – podsumował politolog.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl