fot. prezydent.pl

Min. A. Kwiatkowski: Dzień Polonii i Polaków za Granicą to wielkie święto wszystkich, którzy myślą i czują po polsku niezależnie od miejsca na świecie, gdzie przyszło im żyć

Dziękuję za wszystko, co Państwo robią, aby budować pozytywny wizerunek i dobre imię naszej Ojczyzny. Dziękuję za zaangażowanie środowisk polonijnych i polskich za granicą – zwraca się Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, do rodaków, którzy mieszkają poza granicami naszej Ojczyzny.

Od 2002 roku każdego 2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Poprzez ustanowienie święta państwowego uhonorowano miliony naszych rodaków mieszkających z dala od Ojczyzny. Prezydencki minister akcentuje, że obchodzimy dziś wielkie święto wszystkich, którzy „myślą i czują po polsku niezależnie od miejsca na świecie, gdzie przyszło im żyć”.

– W tym szczególnym dniu serca wypełnia radość i duma z bycia Polakami. Łączy nas uczucie wzruszenia, gdy słuchamy Mazurka Dąbrowskiego, gdy patrzymy na barwy narodowe. To wyjątkowe poczucie wspólnoty wyzwala wielką pozytywną energię, która motywuje do wytrwałości w działaniu służącym krzewieniu polskości, dbałości o rozwój nauczania języka polskiego, historii i wiedzy o Polsce. Dziękuję za wszystko, co Państwo robią, aby budować pozytywny wizerunek i dobre imię naszej Ojczyzny. Dziękuję za zaangażowanie środowisk polonijnych i polskich za granicą w walkę z pandemią w krajach Państwa zamieszkania. Dziękuję za liczne dowody i świadectwa solidarności z Polską, a szczególnie mocno za postawę i stanowczy sprzeciw wobec prześladowań Polaków na Białorusi – mówi Adam Kwiatkowski.

Sekretarz stanu życzy Polakom rozproszonym po całym świecie sił, które są konieczne do odważnego podejmowania wyzwań współczesnego świata.

– Życzę, aby wspólnoty, które tworzycie i w których żyjecie na co dzień rozwijały się pomyślnie, dla dobra Polski, dla rozwoju przyjaznych kontaktów z państwami, których jesteście obywatelami; społecznościami, których jesteście częścią. Czerpiąc ducha Polskiej Solidarności pamiętajmy, że jesteśmy sobie wzajemnie bardzo drodzy i potrzebni – podkreśla prezydencki minister.

radiomaryja.pl

 

drukuj