fot. pixabay.com

Min. A. Adamczyk o zwolnieniu aut osobowych z opłat za korzystanie z części autostrad: Chcemy, aby nowe przepisy weszły w życie 1 lipca. Będzie to możliwe, jeśli parlament szybko upora się z tym projektem

Z opłat zwolnione zostaną samochody osobowe. Chcemy, aby nowe przepisy weszły w życie 1 lipca i będzie to możliwe, jeśli parlament szybko upora się z tym projektem. Zakładamy więc, że od 1 lipca kierowcy samochodów osobowych zostaną zwolnieni z opłat za przejazd odcinkami następujących autostrad: autostrada A2 z Warszawy do zachodniej granicy państwa, na odcinku 100 km Stryków-Konin oraz autostrada A4 z Wrocławia w kierunku Krakowa, na odcinku Wrocław Sośnica, to jest 160 kilometrów – mówił minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało zniesienie opłat za autostrady zarządzane przez państwo. Jak wskazał minister Andrzej Adamczyk, rząd „realizuje złożone wcześniej deklaracje przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz krajowym funduszu drogowym, oraz niektórych innych ustaw”.

– Z opłat zwolnione zostaną samochody osobowe. Chcemy, aby nowe przepisy weszły w życie 1 lipca i będzie to możliwe, jeśli parlament szybko upora się z tym projektem. Zakładamy więc, że od 1 lipca kierowcy samochodów osobowych zostaną zwolnieni z opłat za przejazd odcinkami następujących autostrad: autostrada A2 z Warszawy do zachodniej granicy państwa, na odcinku 100 km Stryków-Konin oraz autostrada A4 z Wrocławia w kierunku Krakowa, na odcinku Wrocław Sośnica, to jest 160 kilometrów – wskazał szef resortu infrastruktury.

Gość Radia Maryja odniósł się również odcinków autostrad, które zostały oddane w zarząd prywatnym firmom.

Koncesjonariuszem odcinka autostrady A4 Katowice–Kraków jest firma Stalexport, a umowa wygasa w 2027 roku. Koncesja na odcinek A1 Toruń–Gdańsk wygasa w 2039 roku, natomiast umowa z firmą zarządzającą odcinkiem autostrady A2 z Konina do Świecka kończy się w 2037 roku. Jak podkreślił minister, rząd przygotowuje się do negocjacji z prywatnymi koncesjonariuszami.

– Pozostałe płatne autostrady w Polsce nie są bezpośrednio zarządzane przez państwo. Przypomnę, że one zostały przez rząd lewicy i liberałów oddane w zarząd prywatnym firmom (…). Dotyczy to w szczególności autostrady A4 Kraków-Mysłowice, ale w późniejszych latach to również Toruń-Gdańsk i A2 na zachód od Konina do granicy z Niemcami. Zarząd firm prywatnych na tych autostradach wiąże z państwem umowa, która jest bardzo rozbudowana i której muszą przestrzegać obydwie strony. Dlatego przygotowujemy się do negocjacji z prywatnymi koncesjonariuszami. Celem negocjacji będzie doprowadzenie do sytuacji, w której przejazd wszystkimi polskimi autostradami będzie bezpłatny dla samochodów osobowych – mówił Andrzej Adamczyk.

Dodał, że po przejęciu odcinka A4 Katowice–Kraków polski rząd będzie dążyć do rozbudowy autostrady o jeden lub dwa pasy ruchu w obu kierunkach.

– Niezależnie od wszystkich prowadzonych spraw prowadzonych w Sejmie, przygotowujemy dokumentację techniczną, która pozwoli nam w momencie przejęcia, patrząc z naszej perspektywy w negatywnym wariancie przejęcia autostrady A4 w 2027 roku, być gotowym do jej przebudowy o co najmniej jeden, a wszystko wskazuje na to, że będą to dwa pasy ruchu w każdym kierunku – mówił minister.

Gość Radia Maryja odniósł się również do kamieni milowych KPO, które zakładają promowanie transportu kolejowego, a nie samochodowego.

– Nie promujemy transportu samochodowego. My przede wszystkim dbamy o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Zniesienie konieczności wnoszenia opłat za przejazd samochodami osobowymi spowoduje, że ruch z dróg alternatywnych przeniesie się na autostrady – dodał minister Andrzej Adamczyk.

Całość audycji „Aktualności dnia” można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl