fot. PAP/Tomasz Gzell

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy o Wołyniu: Będziemy współpracować z wami, drodzy polscy przyjaciele, akceptując prawdę bez względu na to, jak bolesna może ona być

Potomkom ofiar straszliwych wydarzeń na Wołyniu składam wyrazy współczucia i wdzięczności za podtrzymywanie pamięci, która nie wzywa do nienawiści ani do zemsty, ale służy jako ostrzeżenie, że nigdy nic takiego nie powtórzy się między naszymi narodami – powiedział w czwartek w Sejmie szef Rady Najwyższej Ukrainy, Rusłan Stefanczuk. „Wspólnie będziemy poszukiwać i odnawiać miejsca pamięci; wspólnie przywrócimy z niepamięci imiona tych, którzy spoczywają w bezimiennych mogiłach zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce” – dodał.

Ukraiński polityk przebywa z dwudniową wizytą w Polsce. W środę spotkał się z marszałkami Sejmu i Senatu – Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim oraz premierem Morawieckim. W czwartek spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

W czwartek Rusłan Stefanczuk wystąpił w Sejmie, do którego przybyli także marszałek Senatu i senatorowie. Ukraiński polityk został przywitany brawami, parlamentarzyści mieli także ze sobą polskie i ukraińskie flagi. W przerwach przemówienia Stefanczuka, polscy politycy wstawali i bili mu brawo. Na jego prośbę uczczono minutą ciszy pamięć tych, „którzy oddali życie za wolną Ukrainę, wolną Polskę, za wartości, na których zbudowana jest wolna Europa”.

Przewodniczący Rady Najwyższej podkreślił, że po 24 lutego ub. roku Polska stała się gościnnym domem dla wielu Ukraińców.

„Od pierwszych chwil rosyjskiej inwazji naród polski, państwo polskie twardo stali ramię w ramię z Ukrainą. Odważnie i głośno ogłosiliście całemu światu: nie ma zgody na dominacje siły nad prawem, nie ma zgody nałamanie zasad według których wszyscy żyjemy” – wskazał Rusłan Stefanczuk.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1661655832000380929

Przypomniał też słowa papieża Jana Pawła II wygłoszone w 2001 r. podczas wizyty na Ukrainie: „Miarą wysokiej cywilizacji nie jest jedynie postęp gospodarczy, ale przede wszystkim moralność i duchowość”.

Jak zauważył, co trzeci Polak w taki lub inny sposób zaangażował się w pomoc Ukrainie w potrzebie.

„Niski ukłon i szczera wdzięczność Tobie, drogi polski narodzie” – akcentował szef Rady Najwyższej Ukrainy.

Rusłan Stefanczuk zwrócił uwagę, że Polska i Ukraina wielokrotnie doznawały bólu ze strony Rosji.

„Dobrze pamiętamy Katyń, Miednoje, Charków i Bykownię. Dziś świat zobaczył, jakie okropności ruski mir przyniósł na ukraińską ziemię, do Buczy, Borodianki, Iziumu, Czernichowa. Po okupacji rosyjskiej nadal odnajdujemy tam miejsca tortur i bezimienne mogiły. Robimy jednak wszystko, aby przywrócić imię każdej osobie, tak żeby mogła ona zostać godnie pochowana” – mówił ukraiński polityk.

Wyraził też gotowość na współpracę z Polską.

„Wspólnie będziemy poszukiwać i odnawiać miejsca pamięci. Wspólnie przywrócimy z niepamięci imiona tych, którzy spoczywają w bezimiennych mogiłach zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce. Bez zakazów i bez barier. Jest to nasz wspólny moralny i chrześcijański obowiązek” – oświadczył przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy.

Ta deklaracja dobrze została przyjęta przez polskich parlamentarzystów.

– Oczywiście chcielibyśmy więcej ułatwień w ekshumacji, w poszukiwaniu wszystkich ofiar, chcielibyśmy jednoznacznych słów potępienia tego, co się wydarzyło w czasie II wojny światowej – zaakcentował senator Krzysztof Kwiatkowski.

– Czekamy w takim razie na to, co zadeklarował pan Stefanczuk, czyli że odbędą się ekshumacje. Jeśli one się odbędą, to będzie to dobry krok w poprawieniu relacji polsko-ukraińskich – dodał Michał Urbaniak, poseł Konfederacji.

Rusłan Stefanczuk przypomniał także, że „zbliża się 80. rocznica straszliwych wydarzeń na Wołyniu”.

„Rozumiemy wasz ból po stracie swoich najukochańszych. Wszystkim rodzinom i potomkom ofiar ówczesnych wydarzeń na Wołyniu składam wyrazy szczerego współczucia i wdzięczności za podtrzymywanie światłej pamięci o swoich przodkach. Pamięci, która nie wzywa do zemsty ani nienawiści, ale służy jako ostrzeżenie, że nic takiego nigdy więcej nie powtórzy się między naszymi narodami. Życie ludzkie jest równie cenne, niezależnie od narodowości, rasy, płci czy religii – i z tą świadomością będziemy współpracować z wami, drodzy polscy przyjaciele, akceptując prawdę bez względu na to, jak bezwzględna może ona być. Razem musimy zdać ten niełatwy, ale wyjątkowo niezbędny egzamin, aby formuła »przebaczamy i prosimy o wybaczenie« uzyskała prawdziwy sens i praktyczny wymiar” – oświadczył w Sejmie.

„Wspólnie odnajdziemy prawdę i dokonamy sprawiedliwej oceny. Pragnę abyśmy szanowali i nie zapominali chwalebnego braterstwa naszej broni, nie zapominali o tym, że 100 lat temu wspólnie wyzwalaliśmy Kijów i uratowaliśmy Europę przed bolszewicką inwazją, jak nasze narody zjednoczyły się w Powstaniu Styczniowym przeciwko rosyjskiemu uciskowi. Nich pamięć o tych bohaterskich wydarzeniach jeszcze bardziej zjednoczy nasze narody i nasze państw” – apelował Rusłan Stefanczuk.

Zwracając się do Polaków, nazywał ich drogimi przyjaciółmi. Podkreślał, że pragnie, by odczuli oni „bezgraniczną wdzięczność wszystkich Ukraińców” za wszystko, co robią dziś dla Ukrainy.

„Pragnę, abyśmy zdali sobie sprawę z tego, że być może pierwszy raz historia daje naszym prezydentom, parlamentom i rządom wyjątkową szansę i odpowiedzialność, aby stać się twórcami nowej przyszłości dobrych sąsiadek: Ukrainy i Polski, pragnę, abyśmy wspólnie napisali naszą nową historię, bez jej retuszowania albo wyrywania z niej jakichkolwiek zapisanych i przeżytych kart” – oświadczył przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy.

Rusłan Stefanczuk przypomniał, że na Ukrainie toczą się zaciekłe walki.

„Czy słyszycie bicie mężnych serc ukraińskich żołnierzy? Wiem, że słyszycie. Czy słyszycie modlitwy ukraińskich matek? Wiem, że słyszycie, ponieważ od pierwszych chwil zbrodniczej agresji Federacji Rosyjskiej bez chwili wahania otworzyliście swoje granice, domy i serca dla milionów Ukraińców” – powiedział.

Jak podkreślił, naród polski wielokrotnie w swej historii z bronią w ręku bronił swej ojczyzny przed rosyjskim imperializmem i komunistycznym terrorem.

„Wiem, że również dziś jesteście gotowi bronić wartości, wolności i niepodległości, podobnie jak uczynili to ci obywatele Ukrainy o polskich korzeniach, których nie ma już wśród nas, ale o których nigdy nie zapominamy. Żadnymi łzami i żadną złością nie można wyrazić naszego wspólnego bólu i pragnienia zemsty za każdego z nich. Niemal codziennie przechodzę obok muralu Ołeksandra Maciejewskiego, którego życie przerwała seria z broni automatycznej okupanta. Jego ostatnie słowa brzmiały: »chwała Ukrainie«. Codziennie grzebiemy naszych bohaterów, codziennie odwiedzamy ich groby” – mówił Rusłan Stefanczuk.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1661658976503623681

To ważne przemówienie – podkreślił poseł Prawa i Sprawiedliwości, Piotr Kaleta, ale jednocześnie zwrócił uwagę, że zabrakło w nim najważniejszego słowa.

– Chcemy usłyszeć słowo, które nie padło, a paść powinno, żeby nie powiedzieć, że paść musi. To jest słowo „przepraszam” – zaakcentował Piotr Kaleta.

Dla pojednania obu narodów przeprosiny za zbrodnie wołyńska są konieczne – zauważył profesor Rafał Juchnowski, politolog.

– My przeprosiliśmy za Akcję Wisła, tak więc przeprosiny, jeśli chodzi o RN też powinny mieć miejsce – powiedział prof. Rafał Juchnowski.

W przemówieniu Przewodniczącego Najwyższej Rady Ukrainy zabrakło także wskazania sprawców ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Ani razu nie pojawiło się hasło UPA. W kwietniu 2017 roku władze Ukrainy wstrzymały prace poszukiwawcze i ekshumacyjne m.in. polskich ofiar II wojny światowej, w tym ofiar zbrodni wołyńskiej.

Jednym z inicjatorów zablokowania prac poszukiwawczych był były prezes ukraińskiego IPN, Wołodymir Wiatrowycz, znany apologeta UPA – podkreśla historyk Piotr Gawryszczak.

– Pan Wiatrowycz szykuje książkę, która ma pokazać historie od UPA do sił obecnych Ukrainy, czyli powiązać UPA z bohaterami, którzy teraz walczą o wolność – podsumował dr Piotr Gawryszczak.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl