fot. PAP/Roman Zawistowski

Rząd przyjął projekt ustawy znoszącej opłaty za autostrady

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zakładający zniesienie opłat za przejazd autostradami zarządzanymi przez państwo. Rząd chce, aby rozwiązanie weszło w życie już w lipcu bieżącego roku.

Zniesienie opłat za autostrady zarządzane przez państwo zapowiedziane zostało na konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w miniony weekend. Teraz projekt regulacji w tej sprawie przyjął rząd, o czym po jego posiedzeniu poinformowali premier i minister infrastruktury. Propozycja zakłada zaniechanie poboru opłat za przejazd autostradą będącą pod zarządem państwowym od samochodów osobowych i motocykli. O korzyściach tych regulacji mówił premier Mateusz Morawiecki.

– Z bardziej niebezpiecznych dróg ruch wyciągniemy do bardziej bezpiecznych. Większa dostępność autostrad przyczyni się do poprawy stanu portfela Polaków, bo mniej będą wydawać na autostrady, ale także do poprawy stanu środowiska naturalnego, do zwiększenia bezpieczeństwa, komfortu jazdy – wskazał szef rządu.

Minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk, wyraził nadzieję, że opłaty za przejazd krajowymi autostradami zostaną zniesione 1 lipca.

– Dzisiaj projekt dotyczy przejazdu autostradami zarządzanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w imieniu rządu. To A2 Stryków-Konin (to jest autostrada o długości 99 kilometrów) oraz A4 Wrocław-Sośnica. To jest projekt ustawy, który pozwoli nam znieść opłaty na tych dwóch wymienionych przeze mnie odcinkach już niebawem, bowiem mamy nadzieję, że 1 lipca – mówił Andrzej Adamczyk.

Jeśli chodzi o koncesjonowane odcinki autostrad, na zniesienie płatności rząd daje sobie rok. Szef resortu infrastruktury wskazał, że zmiana ustawy będzie możliwa wtedy, gdy rządzący wynegocjują z koncesjonariuszami stosowne warunki, na jakich odpłatność za przejazd będzie mogła zostać zniesiona.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl