fot. pixabay.com

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie ONZ w 2005 r. Dzień upamiętnia ludność żydowską zamordowaną przez Niemców w okresie II wojny światowej.

Główne uroczystości odbędą się w niemieckim obozie zakłady Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Z powodu pandemii obchody przeniosą się do internetu. Głównym motywem w tym roku będzie los dzieci w Auschwitz.

Uroczystości Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu patronatem objął prezydent Andrzej Duda. Transmisja wydarzenia rozpocznie się o godzinie 16.00 m.in. na Facebooku.

Prof. Wojciech Polak, historyk, wskazał, że Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ukazuje skalę ludobójstwa, jakiego dopuścili się Niemcy.

– Mają uświadomić skalę ludobójstwa, którego dokonali Niemcy w czasie II wojny światowej oraz pokazać, że doszło do nieludzkich działań, które nie mieszczą się w granicach moralności i norm cywilizacyjnych. Niemcy dokonali rzeczy niemającej odpowiednika w historii. Jest to dzień, w którym powinniśmy pielęgnować pamięć o tym wszystkim, co się stało. Oczywiście istotne jest także oddawanie hołdu ofiarom – powiedział prof. Wojciech Polak.

Międzynarodowy Dzień Ofiar Holocaustu jest obchodzony w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz – Birkenau. Dziś mija 76 lat od tego wydarzenia.

Obóz został utworzony w 1940 r. przez Niemców na terenie Polski okupowanej przez III Rzeszę. Stał się miejscem masowej eksterminacji Żydów.

RIRM

drukuj