fot. pixabay.com

Ministerstwo Zdrowia ma do rozdysponowania około 200 tys. szczepionek przeciwko grypie

Do rozdysponowania pozostało jeszcze ok. 200 tys. szczepionek przeciw grypie. Chętni do zaszczepienia się mogą zgłosić się do placówki POZ.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia, poinformował, że placówka POZ ma czas do piątku, by zamówić odpowiednią pulę dawek dla szczepionek przeciwko grypie swoich pacjentów.

– Termin zgłaszania jest do 29 stycznia. Każda zainteresowana osoba, która zechce się jeszcze w tym sezonie zaszczepić przeciwko grypie, ma taką możliwość. Trzeba zgłosić się do lekarza POZ. Podstawowa Opieka Zdrowotna będzie z kolei robiła zgłoszenie do Ministerstwa Zdrowia na dostawy szczepionek przeciwko grypie – powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Od 1 października ubiegłego roku do 7 stycznia br. zarejestrowano ponad 717 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i wirusy grypopodobne. Zaszczepiło się prawie 2 mln Polaków.

Grypa to choroba polegająca na ostrym zakażeniu górnych dróg oddechowych. Przenosi się podczas kichania, kaszlu. Objawia się najczęściej wysoką gorączką, dreszczami, bólami mięśni, głowy, osłabieniem, suchym kaszlem, bólem gardła i katarem.

RIRM

drukuj