fot. PAP/EPA

USA: Wznowiono podawanie szczepionki Johnson&Johnson

Stany Zjednoczone od dziś wznawiają podawanie szczepionki Johnson&Johnson. Wokół preparatu pojawiało się wiele wątpliwości.

Wokół szczepionki firmy farmaceutycznej Johnson&Johnson pojawiało się wiele wątpliwości. Sądzono, że powoduje ona liczne zakrzepy krwi. Przewidywania doprowadziły nawet do zaprzestania stosowania jej w Stanach Zjednoczonych. Taka decyzja została podjęta do czasu wyjaśnienia sytuacji. Dziś już wiadomo, że szczepionka Johnson&Johnson jest w pełni bezpieczna dla wszystkich grup wiekowych.

– Dzisiaj, po wysłuchaniu obrad Komitetu Doradczego ds. Praktyk Szczepień, zalecamy wznowienie podawania szczepionki Johnson&Johnson. Zatem, żeby było jasne, nie zalecamy już wstrzymywania szczepień preparatem Johnson&Johnson – oświadczyła dyrektor Centrum Zwalczania Chorób, Rochelle Walensky.

Eksperci stwierdzili, że prawdopodobieństwo powikłań poszczepiennych jest niskie. W rezultacie szczepionka prowadzi do ochrony ludzkiego życia.

– Prawdopodobieństwo wystąpienia tak zwanego zespołu trombocytopenii zakrzepicy jest bardzo niskie. Będziemy jednak kontynuować badanie poziomu potencjalnego ryzyka związanego ze szczepieniami. Mamy pełne przekonanie, że szczepionka jest wiadomego pochodzenia, a potencjalne korzyści przewyższają potencjalne ryzyko powikłań u osób w wieku 18 lat i starszych – poinformowała p.o. sekretarza Agencji Żywności i Leków, Janet Woodcock.

Zarządzono, aby na etykiecie szczepionki pojawiła się informacja, że ryzyko powikłań jest niskie. Wznowienie szczepień tym preparatem nastąpi już dziś.

TV Trwam News

drukuj