Międzynarodowe czuwanie maryjne na Jasnej Górze

„Z Maryją poza noc”- to hasło modlitewnego czuwania, które odbędzie się dziś na Jasnej Górze. Jest to odpowiedź na zaproszenie Ojca Świętego Franciszka, który zaapelował o wspólną modlitwę do 10 sanktuariów maryjnych na całym świecie; wśród nich do Jasnogórskiego – Narodowego Sanktuarium Polaków.

Międzynarodowej modlitwie, przewodniczyć będzie Diecezja Rzymu. Czuwanie odbędzie się w przeddzień zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi całego świata, którego dokona papież Franciszek jutro w Rzymie.

Transmisje w Radiu Maryja i TV Trwam

sobota 12 października

– Godz. 17:00 z Placu św. Piotra
(powitanie przez Papieża Franciszka – Figury Matki Bożej)

– Godz. 19:00 z Kościoła Matki Bożej Miłości
(modlitewne czuwanie z Ojcem św. Franciszkiem)

niedziela 13 października

– Godz. 10:20 Msza św. pod przewodnictwem Papieża Franciszka na Placu św. Piotra

Modlitwa będzie trwać od godz. 18.00 do 22.00, równolegle w różnych miejscach świata i w różnych językach. Uczestniczyć w nim będą m.in. sanktuaria maryjne z Lourdes, Aparecidy, Nairobi, sanktuaria z Japonii, USA i Indii, a także Bazylika Zwiastowania w Nazarecie.

O  godz. 19.00 rozpocznie się międzynarodowa modlitwa z Ojcem Świętym Franciszkiem połączona z rozważaniem tajemnic różańcowych. Za pomocą łączy satelitarnych można będzie trwać w łączności z Papieżem i pozostałymi sanktuariami.

Czuwaniu modlitewnemu na placu przed Szczytem Jasnogórskim przewodniczyć będzie ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

– Czuwanie na Jasnej Górze rozpocznie się około godziny 18:30 zawiązaniem wspólnoty. Następnie o godz. 19:00  połączymy się z Rzymem i Watykanem, gdzie włączymy się w międzynarodowy różaniec. Według planu o godz. 19:00 przybędzie z pl. św. Piotra figura Matki Bożej do sanktuarium Divino Amore poza Rzymem. Tuż po jej przyjęciu i złożeniu hołdu z kwiatów głos zabierze Ksiądz Kardynał wikariusz Rzymu. Następnie wszyscy wysłuchamy przesłania Ojca Świętego Franciszka skierowanego do ruchów maryjnych, sanktuariów i całego Kościoła – powiedział o. Mirosław Górkiewicz, paulin z Jasnej Góry.

Z Jasnej Góry zostanie poprowadzona II część tajemnicy radosnej różańca świętego: „Nawiedzenie św. Elżbiety”. Następnie zostanie odśpiewany Apel Jasnogórski. Modlitwa połączona będzie ze świadectwami życia Ewangelią, a poprzedzi ją telewizyjne przesłanie Ojca Świętego

– O godzinie 19:30 rozpocznie się międzynarodowy różaniec, z Rzymu będziemy słuchać rozważań i świadectw. Następnie poszczególne sanktuaria będą proszone o to, by odmówić 5 „Zdrowaś Maryjo” i swoją modlitwę, którą biskup danego miejsca przygotował do danej tajemnicy. Jasnej Górze przypadła druga część tajemnicy radosnej różańca nawiedzenie św. Elżbiety. Ks. abp Depo, który będzie z nami obecny podczas czuwania wypowie swoją modlitwę. Całość rzymskiego programu zakończy się mniej więcej o godz. 21:30, wtedy rozłączymy się z Rzymem i na placu odśpiewamy Apel Jasnogórski – dodał o. Mirosław Górkiewicz.

Tym samym metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w tej wielkiej modlitwie Kościoła. Jednocześnie zachęca do przyniesienia ze sobą świec, które są symbolem czuwania z Maryją, prowadzącą ku Chrystusowi. Ponadto ks. abp Wacław Depo apeluje również o to, by kolejnego dnia, tj. 13 października, w jedności z Ojcem św., we wszystkich sanktuariach maryjnych i sanktuariach Roku Wiary archidiecezji częstochowskiej oraz tam, gdzie to możliwe, odprawiono Nabożeństwo Fatimskie, zakończone aktem poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Zaproszenie ks. abp. Wacława Depo

– W niedzielę figura Matki Bożej Fatimskiej powróci na Plac św. Piotra, gdzie Ojciec Święty Franciszek będzie sprawował uroczystą Eucharystię. W czasie Liturgii, wzorem swych poprzedników, poświęci świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Ufam, że – z pomocą Ducha Świętego – ten dar wspólnej modlitwy uprosi światło nadziei i pokoju dla świata, jak również dla naszej Ojczyzny – dodał ks. abp Wacław Depo.

Dzień Maryjny to jedna z ważnych uroczystości przewidzianych w papieskim kalendarzu obchodów Roku Wiary, która zgromadzi w Rzymie setki przedstawicieli ruchów i instytucji związanych w pobożnością maryjną.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl