Pielgrzymka dziennikarzy na Jasną Górę

Dziś po raz drugi na Jasnej Górze odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Dziennikarzy. U stóp Królowej Polski z ludźmi mediów spotka się metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu.

W kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze o godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji dziennikarzy, której przewodniczył będzie i homilię wygłosi ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, pasterz diecezji drohiczyńskiej.

Kolejnym punktem pielgrzymki dziennikarzy będzie spotkanie dyskusyjne, zakończone wykładem ks. prof. dr. hab. Andrzeja Zwolińskiego z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie – „Współczesna kultura, jako wyzwanie dla mediów”.

Następnie o godz. 16.15 uczestnicy odmówią różaniec prowadzony przez ks. abp Wacława Depo oraz ks. bp. Antoniego Dydycza. Ponadto tradycyjnie o godz. 21.00 zostanie odśpiewany Apel Jasnogórski.

Anna Pietraszek, członek zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, mówi, że pielgrzymka jest modlitewnym spotkaniem, które jednoczy środowisko dziennikarskie.  Udajemy się do stóp Królowej Polski, by prosić o potrzebne łaski i wierność powołaniu. Dziennikarstwo to służba prawdzie, dziś tak bardzo ulegającej manipulacji – mówi dziennikarz.

Będziemy modlić się o to, aby polskie media były polskie. O to, żeby dziennikarze mogli służyć Bogu, Ojczyźnie i Kościołowi. Przede wszystkim będziemy modlić się o to, aby dziennikarstwo znowu stało się posługą cenioną i poważaną – o to będziemy prosić. To dziś brzmi jak utopia, ale wiemy, że Matka Boża słynie z cudów – powiedziała Anna Pietraszek z KSD.

Organizatorami pielgrzymki są: Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Program pielgrzymki dziennikarzy na Jasną Górę

11.00 – Msza Święta przed wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej. Mszy Świętej będzie przewodniczył i homilię wygłosi Jego Ekscelencja Antoni Dydycz, Biskup Drohiczyński

12.30 – Posiłek w Domu Pielgrzyma

13.45 – 15.45  – Spotkanie programowe w Sali Różańcowej. Wystąpienia prezesów ZG KSD i SDP oraz przewodniczącej OKEM; przedstawiciela Związku Zawodowego Pracowników Twórczych Telewizji Polskiej S.A. „Wizja”

– wręczenie statuetki KSD za rok 2013 dr n. med. Wandzie Półtawskiej i prof. Andrzejowi Półtawskiemu w uznaniu całokształtu szczególnych dokonań w „publicystyce wiary dla dobra Kościoła, Ojczyzny i rodzin”;

– wykład prof. Andrzeja Półtawskiego (UJ) – Odpowiedzialność mediów w myśli bł. Jana Pawła II;

– wręczenie medalu Mater Verbi – nagrody Redakcji Katolickiego Tygodnika „Niedziela” dla ks. prof. dra hab. Andrzeja Zwolińskiego;

– wykład ks. prof. dr. hab. Andrzeja Zwolińskiego (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) – Współczesna kultura, jako wyzwanie dla mediów

– dyskusja, podsumowanie, wystąpienia Jego Ekscelencji ks. abp. Wacława Depo i  ks. bp. Antoniego Dydycza.

16.15 – Różaniec w kaplicy Matki Jasnogórskiej prowadzony przez  ks. abp. Wacława Depo i ks. biskupa Antoniego Dydycza.

21.00- Udział w Apelu Jasnogórskim (dla indywidualnych pielgrzymów)

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl