Kibice modlili się na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze odbyła się V Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców pod hasłem „Tu zawsze byliśmy wolni”. Uroczystej Mszy św., jaka była odprawiona w samo południe w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przewodniczył ks. Leszek Zioła SDB, moderator Salezjańskiej Wspólnoty Ewangelizacyjnej w Szczecinie, a homilię wygłosił ks. Jarek Wąsowicz SDB, organizator pielgrzymki.

Już po raz piąty kibice z całej Polski przyjechali na Jasną Górę, aby we wspólnej modlitwie podziękować za zakończony sezon i mijający rok oraz prosić o dalszą opiekę i pomoc Królową Polski w podejmowanych działaniach.

Zebranych kibiców z różnych klubów, m.in.: z Rakowa Częstochowa, Lecha Poznań, Legii Warszawa czy Wisły Kraków powitał o. Franciszek Morgiel. – Życzę wam wszystkim, abyście byli apostołami tego pięknego kibicowania, aby to wasze apostolstwo rozprzestrzeniało się na trybunach stadionów, aby zawsze, na każdym meczu mogli się gromadzić kibice bez lęku, że coś złego im się stanie, żeby na każdy mecz mogły przychodzić bez obaw całe rodziny z dziećmi i cieszyć się sportem, tą piękną, zdrową rywalizacją na murawie stadionu i na trybunach stadionu- mówił.

Rozpoczynając Eucharystię ks. Leszek Zioła podkreślił, że piąta pielgrzymka kibiców to oddolna inicjatywa. – To nie jest nakaz Kościoła, biskupów, kapłanów, tylko wewnętrzne pragnienie was samych, którzy przybywacie, aby razem z Maryją kroczyć przez codzienność. Tutaj wygasają negatywne emocje, tu szukamy natchnienia w modlitwie, słuchamy Słowa, wspólnie polecamy Bogu nasze sprawy, sprawy naszych klubów, rodzin, stowarzyszeń, a nade wszystko chcemy dzisiaj myśleć o naszej Ojczyźnie, bo Ojczyzna bardzo potrzebuje modlitwy – podkreślił kapłan.

W homilii ks. Jarosław Wąsowicz podkreślił, że w nazwie pielgrzymki nieprzypadkowo znajduje się słowo „patriotyzm”. Jak przypomniał, patriotyzm wypływa z naszego przekonania o aktualności hasła przyświecającego wielu pokoleniom naszych przodków: „Bóg – Honor – Ojczyzna”.

– Te słowa nie są dla nas pustym sloganem wypowiadanym w potoku słów i na płaszczyźnie ustnych deklaracji, ale są codziennym zadaniem podejmowanym z coraz żywszą gorliwością, które ma przed sobą jasno wytyczone cele i perspektywy, które jest w naszych środowiskach działaniem programowym – zaznaczył kaznodzieja. Dodał, że środowisko kibiców też od lat znajduje się wśród wykluczonych. – Nie za chuligaństwo, które w ostatnich latach zostało zmarginalizowane w naszym środowisku dzięki wielu bardzo twórczym inicjatywom, w które włącza się dzisiaj większość kibiców, ale właśnie za niezależne myślenie, patriotyczne inicjatywy, manifestowanie przeciw arogancji administracyjnej, której na co dzień jesteśmy świadkami- mówił.

Ks Wąsowicz podkreślił, że kibice chcą w tym szczególnym miejscu, u tronu Jasnogórskiej Królowej Polski wyznać swą wiarę i polskość  a później w codziennym życiu potwierdzić także konkretnymi czynami.

– Hasło tegorocznego pielgrzymowania nie jest przypadkowe, ponieważ wolność w naszej Ojczyźnie jest coraz bardziej ograniczana, zwłaszcza w stosunku do tych, którzy w swoich codziennych wyborach i poglądach odwołują się do katolickich wartości oraz patriotyzmu – mówił  ks. Jarosław Wąsowicz.

Salezjanin z całą mocą podkreślił, że ta grupa społeczna jest dzisiaj najbardziej dyskryminowana w Polsce, systematycznie wyszydzana, a decydenci ignorują jej postulaty oraz poglądy od mediów poczynając na uchwalonych już ustawach i projektach legislacyjnych skończywszy.

Kapłan podziękował także licznie zebranym kibicom za ich obecność: – Bardzo wam dziękuję, że z roku na rok jest was coraz więcej, że tak pięknie walczycie o polskość, że przyznajecie się do wiary. To jest wasz wkład w krzewienie polskiego patriotyzmu – zaznaczył.

Na koniec Mszy św. wszyscy zebrani podnieśli w górę szaliki oraz transparenty, a kapłani je poświęcili. – Niech to błogosławieństwo towarzyszy wam na cały rok w waszych ściganiach i konkurowaniu – życzył kibicom organizator pielgrzymki.

W tym roku, tuż po wspólnej modlitwie przed tronem Królowej Polski  kibice spotkali się w Auli Ojca Kordeckiego na wykładzie prof. Wojciecha Polaka i promocji książki pt. „Patriotyzm dnia dzisiejszego”. Do kibiców przyjechali także organizatorzy Marszu Niepodległości. Wszyscy uczestnicy pielgrzymki zrobili sobie także wspólne zdjęcie na Wałach Jasnogórskich. Dla chętnych zaplanowano jeszcze film Mariusza Pilisa o polskich Kibicach. Wieczorem zaś odbędzie się koncert rockowy o wydźwięku patriotycznym.

Małgorzata Pabis

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl