Fot. PAP

68. Piesza Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę

Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. Grzegorza Olszowskiego, wikariusza generalnego, w bazylice św. Antoniego w Rybniku rozpoczęła się 68. Piesza Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę. Hasłem tegorocznej wędrówki są słowa „Być solą ziemi”.

– Pielgrzymka Rybnicka to wulkan wiary, radości i cudowny obraz żywego Kościoła. Dajmy temu świadectwo również i w tym roku. Pokażmy, że w jedności siła; że wiara to fantastyczna sprawa. Pokażmy, że Kościół to wspólnota – apeluje ks. Marek Bernacki, kierownik pielgrzymki.

Rybnicka pielgrzymka – od lat najliczniejsza w Archidiecezji katowickiej – sięga korzeniami roku 1946, gdy Stanisław Pol i Emil Lesik wraz z trzema kolegami pielgrzymowali na Jasną Górę, aby wypełnić ślub, że jak przeżyją wojnę, to pójdą pieszo do Częstochowy.

W roku 1957 Pielgrzymka Rybnicka stała się oficjalnym wydarzeniem religijnym w Rybniku. Wraz z grupą pielgrzymów wędrował po raz pierwszy kapłan ks. Henryk Wyleżych. W roku 1975 liczba uczestników po raz pierwszy przekroczyła tysiąc osób. W tym roku pielgrzymi będą szli w ośmiu grupach.

RIRM/www.pielgrzymka.rybnik.pl

drukuj