fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: św. Józef wzorem wychowawcy

Na św. Józefa jako wzór dla każdego wychowawcy i ojca wskazał papież Franciszek. Dziś przypada uroczystość Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Patrona Kościoła Powszechnego.

Podczas audiencji generalnej w Watykanie papież Franciszek mówił, że św. Józef jest wzorem wychowawcy, który uczył i towarzyszył Jezusowi w Jego procesie wzrostu „w mądrości, w latach i w łasce”.

Św. Józef „wychowywał” Chrystusa troszcząc się, aby nie zabrakło Mu tego, co niezbędne dla zdrowego rozwoju. Wychowywał małego Jezusa, by słuchał Pisma Świętego, zwłaszcza towarzysząc Mu w szabat w synagodze w Nazarecie.

– W dziedzinie łaski jego dzieło wychowawcze polegało na wspomaganiu działania Ducha Św. w sercu i w życiu Jezusa, w pełnej zgodzie z Maryją. Ta dziedzina edukacji jest zwłaszcza dziedziną wiary, modlitwy, adoracji, przyjęcia woli Bożej, Bożego planu. Także nade wszystko w tym wymiarze łaski Józef wychowywał Jezusa przykładem. Przykładem człowieka sprawiedliwego, który zawsze daje się prowadzić wierze i wie, że zbawienie nie pochodzi z przestrzegania praw, ale dzięki łasce Boga i w miłości Jego wierności – mówił Ojciec Święty.     

Na zakończenie papież Franciszek pozdrowił pielgrzymów, w tym Polaków. Papież zawierzył Polaków wstawiennictwu św. Józefa.

– Witam przybyłych Polaków. Bracia i siostry, św. Józef, patron Kościoła powszechnego, którego uroczystość dzisiaj obchodzimy, to człowiek głębokiej wiary, rzemieślnik, człowiek odważny, mocny, pokorny. Jego troska o Jezusa powinna być przykładem dla każdego ojca, każdego wychowawcy. Jego wstawiennictwu polecam was tu obecnych, wszystkich rodziców, kapłanów, nauczycieli i katechetów, którzy w Kościele i w społeczeństwie podejmują zadania wychowawcze. Niech Bóg błogosławi was i waszą posługę. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! – powiedział papież Franciszek.

Dziś przypada pierwsza rocznica inauguracji pontyfikatu Ojca św. Franciszka.

RIRM

 

drukuj