fot. PAP/EPA

Ojciec Święty Franciszek podkreślił wartość celebracji Triduum Paschalnego

Ojciec Święty Franciszek podczas audiencji w Watykanie wskazał na znaczenie celebracji zbliżającego się Triduum Paschalnego. To centralne dni Roku Liturgicznego – przypomniał Papież w katechezie wygłoszonej w bibliotece Pałacu Apostolskiego.

Jak wyjaśnił Ojciec Święty, Wielki Czwartek jest dniem, w którym Chrystus pozostawił uczniom testament swojej miłości w Eucharystii. Ponadto Jezus prosi nas, byśmy się wzajemnie miłowali.

Wielki Piątek to dzień pokuty, postu i modlitwy. Adorując Krzyż Chrystusa, będziemy polecali Bogu wielu współcześnie ukrzyżowanych: ofiary wojen, dyktatur, przemocy, aborcji – powiedział papież Franciszek. Z kolei liturgia Wielkiej Soboty poprowadzi nas do radości Wigilii Paschalnej.

Na zakończenie rozważań Ojciec Święty skierował swoje słowa m.in. do Polaków.

– Jutro wejdziemy w Triduum Paschalne – tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Jego zbawcze dzieło jest ostatecznym objawienie miłości Boga, który przebacza, okazuje miłosierdzie i daje nam nowe życie. Niech radość wielkanocnego poranka, pomimo zmagań z pandemią, opromieni Was nadzieją, ufnością i pokojem. Życzę Wam radosnego spotkania ze zmartwychwstałym Panem i z serca Wam błogosławię – powiedział Ojciec Święty Franciszek.

Tegoroczne uroczystości Wielkiego Tygodnia po raz drugi z powodu pandemii będą przebiegać w reżimie sanitarnym i z udziałem niewielkiej liczby wiernych.

RIRM

drukuj