fot. PAP/EPA

Merkel zapowiedziała wznowienie pracy nad gazociągiem Nord Stream 2

W trakcie wtorkowej wizyty w nadbałtyckim Stralsundzie kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła wolę swego rządu, by budowa niemal gotowego gazociągu Nord Stream 2 została wznowiona i ukończona.

Gazociąg Nord Stream 2 jest gotowy w 94 procentach, ale od grudnia ubiegłego roku nie prowadzi się przy nim żadnych prac. Wtedy to prezydent Donald Trump zalegalizował karanie sankcjami firm uczestniczących w budowie tego gazociągu. W efekcie wycofała się szwajcarska firma wraz ze swymi dwoma statkami do układania rur na dnie morskim. Dodatkowo na początku sierpnia trzech amerykańskich senatorów wysłało list z groźbą nałożenia sankcji na zarząd i właścicieli przy budowie Nord Stream 2 w porcie Sassnitz-Mukran na wyspie Rugia.

– Uważamy także te eksterytorialne, a zatem wykraczające poza obszar Stanów Zjednoczonych sankcje, za niezgodne z prawem – poinformowała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Angela Merkel potwierdziła wolę swego rządu, by Nord Stream 2 został ukończony. W niemieckim porcie Sassnitz-Mukran znajduje się rosyjski statek, który z drugą rosyjską jednostką ma dokończyć układanie na dnie Bałtyku rur gazociągu Nord Stream 2. Trzeba ułożyć ich jeszcze 150 km: 120 km na akwenach duńskich i 30 km na niemieckich.

TV Trwam News

drukuj