Ekspert: plan Merkel nie rozwiązuje przyczyn zamachów

„Proponowany przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel program walki z terroryzmem jest niewystarczający” – ocenia dr Maciej Gurtkowski. Ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego zwraca uwagę, że program opiera się głównie na tym, co już zostało zainicjowane.

 Jak wskazuje dr Gurtkowski, w planie Angeli Merkel brakuje najważniejszej kwestii: likwidacji przyczyn dla których przeprowadzane są zamachy.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przedstawiła wczoraj 9-punktowy plan walki z terroryzmem, którego celem jest zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa. To odpowiedź na serię ostatnich zajść i zamachów za które odpowiadają w większości terroryści z Daesh.

Dr Maciej Gurtkowski ocenia, że propozycje niemieckiej kanclerz są jedynie pewną próba minimalizacji negatywnych efektów zamachów.

– Jest to zwiększenie nadzoru nad społeczeństwem, nasilenie inwigilacji obywateli, jest to dobranie sił porządkowych. Zamiast rozliczyć się z błędnymi decyzjami z zakresu polityki migracyjnej, Angela Merkel przerzuca koszty tych decyzji na obywateli Niemiec. Proponowany przez kanclerz Merkel program walki z terroryzmem to krok w stronę zaprowadzenia państwa policyjnego, czyli kosztem walki z terroryzmem będzie poświęcenie części wolności i swobód obywatelskich, przy czym same przyczyny zamachów nie zostają rozwiązane – brakuje tutaj pomysłu na ich likwidację – wskazuje dr Maciej Gurtkowski.

Kanclerz Niemiec zapowiedziała m.in. wzmocnienie personalne służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz lepsze wyposażenie ich w sprzęt. Ponadto kontrole komunikacji internetowej terrorystów a także użycie sił Bundeswehry.

W ubiegłym tygodniu na południu Niemiec 21 letni Syryjczyk zabił maczetą Polkę. Z kolei Afgańczyk zaatakował siekierą i nożem pasażerów pociągu, raniąc pięć osób. W Ansbach uchodźca z Syrii wysadził się w powietrze. Ucierpiało 15 osób.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl