MEN: 80 proc. 6-latków rozpoczęło naukę w szkołach

Blisko 80 proc. sześciolatków rozpoczęło naukę w pierwszych klasach szkoły podstawowej – poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Rok szkolny 2015/2016 jest pierwszym, kiedy obowiązek szkolny objął cały rocznik dzieci 6-letnich.

Od 1 września br. naukę w klasie I podstawówki rozpoczęło blisko 537 tys. uczniów, w tym ponad 318 tys. uczniów sześcioletnich. Z danych MEN wynika, że tylko ok. 91 tys. sześciolatków uzyskało opinię o odroczeniu obowiązku szkolnego.

Była szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska uznała za sukces przymuszenie rodziców do wysłania sześciolatków do niedostosowanych szkół – komentuje Karolina Elbanowska z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.

– Odbieramy sygnały od rodziców. Oni sami nazywają swoje dzieci, mówiąc, że są to „króliki doświadczalne”, dlatego, że wbrew zapowiedziom ministerstwa, sześciolatki nie uczą się poprzez zabawę. Siedzą przez 45 minut w ławkach, mają kartkówki, klasówki, również dyktanda (mimo że mają dopiero pierwszy semestr nauki). dzieci reagują bardzo źle na szkołę –  są wycofane, zniechęcone. Naprawdę dziwię się, że pani minister, odchodząc, wykazuje się taką – powiedzmy wprost – bezczelnością wobec rodziców, których przymusiła wbrew ich woli do tego, żeby ich dzieci rozpoczęły edukację szkolną w absolutnie nieprzystosowanym do tego systemie. Bo tu nie chodzi już nawet o szkolę, ale też o program, przygotowanie nauczycieli. Na szczęście wiemy już, że jest światełko w tunelu – nowy rząd zapowiada wycofanie się z tej reformy – mówi Karolina Elbanowska.

Rząd PO-PSL przy sprzeciwie rodziców i opozycji wprowadził obowiązek szkolny dla sześciolatków. Sejm głosami PO-PSL odrzucił także wniosek o referendum w tej sprawie, który podpisało milion osób.

Kandydatka na minister edukacji w rządzie Beaty Szydło Anna Zalewska zapowiedziała, że jest kilka spraw, którymi zamierza się zająć już w grudniu. Według medialnych informacji będzie to m.in. kwestia sześciolatków.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl