fot. PAP/Darek Delmanowicz

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński dziś z wizytą w Berlinie

Bieżąca współpraca parlamentarna pomiędzy Polską i Niemcami, perspektywy jej rozwoju oraz wzmocnienie roli parlamentów narodowych w UE – to, jak wynika z informacji CIS przekazanych PAP, główne tematy dzisiejszej wizyty marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w Berlinie.

Według Centrum Informacyjnego Sejmu, najważniejszym punktem wizyty marszałka Sejmu w Berlinie będzie spotkanie z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schaeuble.

Poza kwestią współpracy parlamentarnej pomiędzy Polską i Niemcami oraz perspektywą jej rozwoju, politycy mają też rozmawiać o możliwościach wzmocnienia roli parlamentów narodowych w Unii Europejskiej. Kuchciński oraz Schaeuble poruszą też temat roli Polski, Niemiec i państw Europy Środkowej w mechanizmach dynamizujących UE w Europie i świecie.

CIS poinformowało, że podczas wizyty w Berlinie marszałek Sejmu odwiedzi również muzeum „Topografia Terroru” („Topographie des Terrors”), które dokumentuje mechanizmy niemieckiego nazistowskiego aparatu terroru.

Część stałej ekspozycji poświęcono zbrodniom popełnionym przez Niemców w czasie II wojny światowej w okupowanej Polsce. Centrum powstało w 2010 r. dokładnie w miejscu, gdzie w czasach III Rzeszy Niemieckiej w latach 1933-1945 znajdowała się centrala hitlerowskiej tajnej policji Gestapo i SS oraz Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy.

Marszałek Kuchciński ma też spotkać się z przedstawicielami niemieckiej Polonii.

CIS wskazało, że parlamenty Polski i Niemiec współpracują m.in. na szczeblu przewodniczących i wiceprzewodniczących, w formacie spotkań prezydiów Sejmu i Bundestagu, na poziomie komisji oraz grup przyjaźni.

Centrum zwróciło również uwagę, że w Sejmie i Senacie bieżącej kadencji od marca 2016 r. działa Polsko-Niemiecka Grupa Parlamentarna, licząca 47 członków – 46 posłów i 1 senatora. Pracami grupy kieruje poseł Szymon Szynkowski vel Sęk.

PAP/RIRM

drukuj