Marsz dla życia w Paryżu

Ulicami Paryża, pod hasłem „Marsz wszystkich” przejdzie dziś Manifestacja w obronie życia dzieci nienarodzonych. Udali się tam licznie polscy obrońcy życia.

Z całej Francji na marsz przyjadą obrońcy życia ok. 900 autobusami. Zorganizowano specjalne pociągi. Jak powiedział o. Tadeusz Śmiech  – prawie 90  proc. społeczeństwa jest przekonanych o słuszności tej manifestacji.

Do Francji udała się też licząca blisko 60 osób grupa obrońców życia ze Szczecina, która podczas marszu będzie reprezentowała polskich obrońców nienarodzonych dzieci. Są to młodzi ludzie skupieni wokół Bractwa Małych Stópek i Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, a także przedstawiciele Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.

– Uczestniczymy w sposób barwny. Zabieramy ze sobą nasze liczne flagi i oznaki obrońców życia. Mamy nadzieję, że nie tylko będziemy mieli wkład w ten marsz ale że zostaniemy zauważeni. Że my z Polski również przyjeżdżamy do Paryża, aby razem w wymiarze międzynarodowym, ogólnoludzkim bronić wartości. Mam nadzieję, że ten marsz będzie kolejnym doświadczeniem obrony życia tych młodych osób, które potrzebują obecności innych. Nie tylko obrońców życia z naszego kraju ale także doświadczenia tego, że to nie jest nasza sprawa lokalna, czy narodowa, ale ogólnoeuropejska, ogólnoświatowa, po prostu ogólnoludzka – powiedział ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek.

Paryski Marsz dla Życia związany jest również z potężną manifestacją przeciwko projektowi legalizacji tzw. związków homoseksualnych i adopcji przez nie dzieci. Takie rozwiązanie francuski rząd ma zamiar przyjąć w pierwszym półroczu tego roku. Socjalistyczny rząd Francji chce wpisać do kodeksu cywilnego definicję małżeństwa w następującym brzmieniu: „Małżeństwo zawierają dwie osoby różnej płci lub tej samej płci”. Francuzi nie zgadzają się jednak na takie rozwiązania.

– Pragniemy bronić wartości, które wydają się podstawowe dla społeczeństwa i dla przyszłości naszego kraju, jakim jest Francja. Z drugiej strony bardzo pozytywne jest to, że Francja przy całej swojej laickości, czy opieszałości bardzo ładnie się mobilizuje. Myślę, że potęga tej manifestacji, która się przygotowuje będzie mogła pokazać ogromne zaangażowanie Francuzów. Porównuje się tę manifestację do manifestacji jaka była organizowana na rzecz wolnych szkół, w tym – oczywiście – szkół katolickich – powiedział ks. Tadeusz Śmiech.

Dzisiejszy „Marsz dla Życia” w Paryżu będzie dziewiątą już tego typu manifestacją.

Wypowiedź ks. Tomasza Kancelarczyka:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj